Formy zatrudnienia konsultantów SAP w Polsce

umieszczono: 23.09.2024

Umowa o pracę jest dominującą formą zatrudnienia specjalistów SAP. Najchętniej wybierają ją kobiety (81,5% uczestniczek badania) i juniorzy. Wraz z doświadczeniem (i wzrostem zarobków) rośnie zainteresowanie alternatywnymi typami umów. Wzrost kosztów pracy determinuje obie strony do współpracy B2B za pośrednictwem firm konsultingowych i outsourcingowych lub w ramach tzw. „wewnętrznego” B2B, czyli długotrwałej i bezpośredniej współpracy firmy i konsultanta prowadzącego działalność gospodarczą.

W ostatnim roku widać jednak, że zarówno firmy, jak i kandydaci coraz częściej skłaniają się ku tzw. “insourcingowi” czyli budowaniu zespołów wewnętrznych. Pracodawcy, słusznie zresztą, upatrują w tym sposobu na ograniczenie rotacji oraz skuteczniejsze budowanie długotrwałej relacji z pracownikiem. Kontrakt wybierają tam, gdzie mają ograniczony czas na budowanie zespołu projektowego i ograniczone w czasie zadania do zrealizowania.

Z perspektywy freelancer’a, który od 15 lat realizuje kontrakty (wcześniej ok. 8 lat na etacie) nie zmieniłbym tej formy działalności na żadną inną. W ujęciu globalnym wybór formy zatrudnienia zależy od wielu czynników, do których zaliczyłbym przede wszystkim:
• Odporność psychiczną na niestabilność sytuacji zawodowej. Pracownik na etacie ma zawsze bardziej stabilną i pewną sytuację zawodową niż kontraktor. Osobiście brałem już udział w projekcie, gdzie klient zwolnił cały zespół 150 konsultantów z dnia na dzień. Pracownicy tej firmy byli objęci ochroną UoP, więc nie poczuli tej zmiany tak ja. Niektórzy ciężko przechodzą takie sytuacje, a inni – tak jak ja – traktują to jako normalne ryzyko zawodowe.
• Czynnik finansowy. Kontraktor zarabia za tę samą pracę więcej niż pracownik na etacie (nie ma takich narzutów podatkowych i nie jest stałym obciążeniem finansowym pracodawcy). I to jest nagroda za ryzyko.
• Niezależność i elastyczność. Freelancer sam ustala sobie warunki onsite/remote. Ma też większą elastyczność w doborze projektów.
• Rozwój zawodowy. Tu zdecydowanie zyskuje pracownik etatowy, który korzysta ze szkoleń na koszt pracodawcy. A wiedza z obszaru SAP jest droga. Freelancer musi się dokształcać sam.

Grzegorz Majewski,
konsultant SAP FI/CO współpracujący z Awareson

Kontrakty najczęściej są roczne, co wynika z planowania budżetów w firmach oraz faktu, że projekty wdrożeniowe i migracyjne są zwykle długoterminowe.

Aż 1/5 badanych deklaruje, że pracuje dla więcej niż jednej firmy, co nie zawsze oznacza równoległe wykonywanie dwóch i więcej projektów. 54% badanych jest związanych z firmami konsultingowymi, które realizują zadania dla swoich klientów, co niejako automatycznie oznacza współpracę z więcej niż jednym podmiotem. To tłumaczy, dlaczego część konsultantów zatrudnionych na etacie ma więcej niż jednego pracodawcę. Normą jest też, że doświadczeni konsultanci wspierają kilka projektów na raz, za to w ograniczonym czasowo zakresie np. po kilka godzin tygodniowo. Wśród ekspertów pracuje tak ponad 40% badanych.

Forma zatrudnienia jest dla znacznej grupy specjalistów SAP drugorzędna, dlatego deklarują otwartość na jej zmianę. Szczególnie widać to w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, co wynika z częstego wyboru tej formy zatrudnienia przez ludzi młodych. W każdym przypadku dominującą motywacją jest wzrost wynagrodzenia, kolejną natomiast rozwój.

 

Chcesz poznać więcej danych o społeczności SAP w Polsce? Pobierz nasz najnowszy Raport SAP 2024


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43