6 największych wyzwań liderów IT

umieszczono: 24.11.2022

Jak zmienia się zarządzanie zespołami i projektami IT w świecie VUCA? Team leaderzy, managerowie i dyrektorzy IT z jednej strony prowadzą innowacyjne projekty, z drugiej oczekuje się od nich rozwoju kompetencji miękkich, żeby poradzili sobie z ogromną niepewnością i zmiennością rynku. Specjaliści HR w firmach technologicznych borykają się z rotacją oraz zmianą motywacji pracowników. Jakie więc będą największe wyzwania liderów IT w 2023 roku? I jak im podołać?

  1. Ze świecą szukać…

Konkurencja o talenty w branży IT jest globalna. Technologia rozwija się tak szybko, że rynek pracy nie jest w stanie za nią nadążyć. Luka między potrzebami firm, a zasobami rynku pracy stale rośnie. Specjalistów IT brakuje praktycznie każdej firmie technologicznej czy posiadającej dział IT. Pierwszym krokiem żeby temu zaradzić jest określenie faktycznych potrzeb organizacji i analiza oferty, tak by była konkurencyjna. Trzeba poznać prawdziwą motywację kandydatów do pracy. W tym roku to bez dwóch zdań pieniądze, ale nie tylko one. Gdy oferty firm są do siebie zbliżone, decyduje m.in. ciekawy projekt, kwalifikacje zespołu i możliwości rozwoju. Kluczowa staje się jakość procesu rekrutacyjnego: musi być absolutnie fachowy, szybki i precyzyjny.

  1. I że cię nie opuszczę aż do wgrania na produkcję.

Jeszcze trudniejsze niż znalezienie odpowiednich pracowników staje się ich utrzymanie. Nic nie wiąże eksperta i firmy tak, jak wspólna kultura i wartości – praca zdalna to obu stronom częściowo odebrała. Tacy niezwiązani z organizacją specjaliści są bardziej skłonni zmienić pracę, szczególnie, że świadomie lub podświadomie szukają firmy, której częścią się poczują. A chętnych by ich przechwycić nie brakuje. W badaniu Microsoft 50% pracowników z pokolenia Z deklaruje zmianę pracy w najbliższym roku. Dla całego rynku to ok. 30%. W Polsce wg Pracuj.pl w najbliższym czasie pracę będzie chciało zmienić 44% badanych. Anna Szczepowska CEO Awareson Warto wspomnieć, że rotacja pracowników – choć naturalna – jest niezwykle demotywująca dla lidera i jego zespołu. Często za odejście wartościowego pracownika lider obwinia siebie, nie rozumiejąc, że w wielu przypadkach temu trendowi nie da się zapobiec. Tymczasem z badania Awareson wynika, że osobowość i kompetencje bezpośredniego przełożonego wpływają na decyzję o zmianie pracy niespełna 7% specjalistów IT i SAP.

  1. Czego oczy nie widzą, czyli zarządzanie na odległość.

Wg Owl Lab 16% firm IT w USA i Europie działa w pełni zdalnie, a 62% specjalistów IT w wieku od 22 do 65 lat pracuje zdalnie lub hybrydowo. Praca zdalna, wprowadzona w czasie pandemii na masową skalę, wydawała się lekiem na całe zło. Ułatwiła dostęp do pracowników z odległych miejsc, specjaliści zyskali kilka godzin dziennie na pracę, rozwój lub odpoczynek. Przejście na pracę zdalną dotyczyło zespołów zbudowanych przed pandemią, związanych z organizacją i współpracownikami. Przez pierwsze miesiące ten nowy układ się sprawdzał, ale po 2-3 latach izolacja zaczęła być problemem, szczególnie w przypadku nowo zatrudnionych specjalistów, którzy nie mieli okazji poznać firmy off-line. Budowanie relacji z takimi pracownikami, ich wdrażanie i rozwijanie kompetencji stało się trudne. Regularne spotkania on-line skupiają się na realizacji bieżących zadań, nie ma tu miejsca na poznawanie potrzeb pracowników i wychodzenie im naprzeciw. Wg Microsoft co druga firma na świecie będzie w przyszłym roku wymagać pracy z biur w pełnym wymiarze. W IT sytuacja może być skomplikowana, bo wymóg pracy w 100% z biura jest dla większości kandydatów nie do zaakceptowania. Pracodawcy staną przed wyborem – praca hybrydowa lub utrata dostępu do sporej puli talentów. (sprawdź jak wspieramy firmy w budowaniu zespołów IT i SAP)

  1. Praca hybrydowa – nie taki diabeł straszny.

Tu pojawiają się dwa kolejne wyzwania: jak zachęcić pracowników do pracy z biura lub hybrydowej oraz jak stworzyć im do tego warunki. Trzeba będzie przekonać specjalistów, że odchodzenie od 100% pracy zdalnej nie jest atakiem na ich swobodę, ale wyjściem naprzeciw ich izolacji, spadającej motywacji i silnej potrzebie rozwoju. Wizyty w biurze mają służyć szkoleniom i dzieleniu się wiedzą oraz sprzyjać budowaniu relacji. Do tego potrzebne są nowe priorytety w zarządzaniu i inwestycje w dobrze zaprojektowaną architekturę dla hybrydowych środowisk pracy: atrakcyjną przestrzeń biurową, aktywności wybiegające poza standardowe zadania pracowników oraz nowoczesne narzędzia do komunikacji.

  1. Ludzie-roboty? Przepracowanie i wypalenie.

Dużo mówi się o wysokich zarobkach w IT, ale prawda jest taka, że obciążenie pracą rośnie jeszcze szybciej niż budżety. Z badania Awareson wynika, że aż 46% specjalistów IT i SAP pracuje więcej niż 45 godzin tygodniowo, w tym 30% po – wyżej 50 godzin w tygodniu. Ponad normę pracują głównie specjaliści od cyberbezpieczeństwa i rozwiązań chmurowych – bo jest ich za mało. Problem nadgodzin dotyczy też przeciążonych zadaniami deweloperów z 5-10-letnim doświadczeniem. Trzecią najbardziej zapracowaną grupą są… sami liderzy. Mamy więc sytuację, w której przepracowani managerowie zarządzają przepracowanymi zespołami.

  1. Od technicznego lidera do managera ludzi.

Jak zbudować i poprowadzić stabilny zespół, gdy wszystko wokół wiruje? Priorytety szybko się zmieniają, a założenia projektów – techniczne i finansowe – ewoluują w trakcie ich trwania. Warto pamiętać, że to nie technologia, ale zarządzanie zmianą, jest najtrudniejszą częścią cyfrowej transformacji – zwłaszcza w niepewnych czasach. Skuteczne zarządzanie w zmiennych warunkach wymaga skupienia się na dwóch aspektach: empatii i wynikach. Lider musi zachować równowagę między odpowiadaniem na potrzeby zespołu, a skuteczną realizacją celów biznesowych. Dotąd większość liderów IT koncentrowała się na rozwoju swoich kompetencji technicznych – tego wymagał skokowy rozwój technologii. Teraz coraz bardziej potrzebują rozwoju kompetencji miękkich. Uczą się lepiej komunikować, stają się bardziej empatyczni i skuteczniej motywują ludzi do pracy. Kompetencją nr 1 staje się elastyczność.

 

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

autor: Anna Szczepowska, Anna Jaglińska-Prawdzik

umieszczono: 24.11.2022


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43