Ile specjaliści IT stracą na Polskim Ładzie

umieszczono: 03.11.2021

Nawet jedną pensję w skali roku stracą na Polskim Ładzie  najlepiej zarabiający specjaliści. Wielu już zapowiada, że będzie negocjować warunki zatrudnienia z pracodawcami. Awareson oraz ITA Doradztwo Podatkowe wyjaśniają jak branża IT może ograniczyć straty.

Pozytywnie należy ocenić przede wszystkim podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznego dochodu oraz podniesienie do 120 tys. zł drugiego progu podatkowego (powyżej którego zastosowanie ma 32% stawka PIT). Do tego dochodzą nowe ulgi podatkowe, takie jak ulga dla klasy średniej czy ulgi na innowacje – wylicza Ewa Szkolnicka-Górecka, doradca podatkowy ITA.

Wydawać by się mogło, że rozwiązania te, przy jednoczesnym zachowaniu stawek PIT na dotychczasowym poziomie, powinny raczej spowodować zmniejszenie obciążeń fiskalnych. Dlaczego więc tak się nie stanie?  Najbardziej dotkliwa zmiana, którą funduje nam Polski Ład, nie dotyczy podwyżki podatków, a przynajmniej nie wprost. Chodzi o rewizję dotychczasowych zasad obliczania składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą, tj. zastąpienie składki ryczałtowej składką obliczaną od dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) składka zdrowotna wyniesie aż 9% dochodu. W przypadku osób opodatkowanych liniowo będzie to 4,9% dochodu. Jednocześnie wysokość składki zdrowotnej tych osób nie będzie mogła być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Z kolei tzw. ryczałtowcy zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależała od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w sektorze przedsiębiorstw oraz od wysokości osiąganych przychodów.

– Na tym jednak nie kończy się rewolucja związana z rozliczaniem składki zdrowotnej – Polski Ład nie tylko zmienia jej wysokość dla przedsiębiorców, ale również całkowicie likwiduje dotychczasową możliwość odliczenia większej części tej daniny od podatku. Biorąc pod uwagę, że w 2021 r. wysokość miesięcznej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców wynosi 381,81 zł, z czego 328,78 zł można odliczyć od podatku, wprowadzone przez Polski Ład rozwiązania mogą okazać się bardzo dotkliwe – wyjaśnia Ewa Szkolnicka-Górecka.

Niekorzystne zmiany odczują również osoby zatrudnione na etacie, które także utracą dotychczasową możliwość odliczenia znacznej części składki zdrowotnej od podatku. Zatem w praktyce, chociaż stawki PIT nie ulegną zmianie, podatek dochodowy do zapłaty będzie finalnie wyższy.

Polski Ład miał zachęcać do pracy na tzw. etacie, tymczasem jest odwrotnie. Dla pracodawców stanowi to coraz większy problem – w ostatnim czasie w branży IT panuje ogromna zmienność. Dynamiczny wzrost płac sprawia, że specjaliści IT często zmieniają pracę, coraz trudniej ich zatrzymać. W najgorszej sytuacji są polskie firmy technologiczne, które nie są w stanie rywalizować stawkami z zagraniczną konkurencją. A to cios w innowacyjność gospodarki. Nowe obciążenia podatkowe pogłębią ten problem – oczekiwania finansowe pracowników będą rosły, tak jak ich niechęć do etatów – mówi Dorota Andrzejewska, szefowa rekruterów Awareson.

Wzrost obciążeń fiskalnych związanych z nowymi zasadami rozliczania składki zdrowotnej miała zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej. Z rozwiązania tego skorzystają jednak wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych. Prawa do skorzystania z ulgi będą jednak pozbawieni ci, których roczne przychody przekroczą kwotę 133 692 zł (11 141 zł miesięcznie). W praktyce więc nowa ulga będzie miała ograniczone zastosowanie.

Również nie wszyscy skorzystają na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku – nie obejmie ona osób opodatkowanych liniowo ani rozliczających się ryczałtem. Za to nowy obowiązek w postaci comiesięcznego wskazywania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niewątpliwie dodatkowo skomplikuje obsługę księgową działalności gospodarczych.

Do listy zmian, które mogą uderzyć po kieszeni przedsiębiorców, nie wyłączając specjalistów IT, dodajmy też nowe, niekorzystne zasady wykupu leasingowanego samochodu do majątku prywatnego czy zmiany dotyczące amortyzacji używanych środków trwałych.

Niezależnie od wspomnianych wyżej utrudnień, Polski Ład może mieć też kilka plusów dla specjalistów z branży IT.

– Podniesienie drugiego progu skali podatkowej i wynikające z niego zwiększenie limitu tzw. kosztów autorskich, możliwość jednoczesnego korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz z preferencyjnego opodatkowania IP Box, obniżenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla IT z 15% do 12% – rozwiązania te niewątpliwie mogą przyczynić się do złagodzenia nowych obciążeń fiskalnych. Z tych wszystkich preferencji nie da się jednak korzystać jednocześnie – możliwość zastosowania określonych rozwiązań determinuje wybrana forma zatrudnienia i opodatkowania – mówi Ewa Szkolnicka-Górecka.

Znalezienie najbardziej optymalnej formy rozliczeń może więc okazać się kluczowe dla zminimalizowania strat spowodowanych przez Polski Ład.

W ostatnich miesiącach branża IT działała w poczuciu dużej niepewności. Ostateczny kształt nowych przepisów poznaliśmy na dwa miesiące przed ich wejściem w życie. To bardzo mało czasu na podjęcie decyzji finansowych decydujących o całym przyszłym roku. Sporo specjalistów IT zgłasza się do nas z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu zmian, a ostatnio nawet w negocjacjach z firmami. Oczekują, że pracodawcy wezmą na siebie koszt Polskiego Ładu – dodaje Dorota Andrzejewska.

Szczegółowe wyjaśniania i kalkulacje dla branży IT znajdziecie w nagraniu webinaru z udziałem Doroty Andrzejewskiej i Ewy Szkolnickiej-Góreckiej:https://www.youtube.com/watch?v=t_2r39-V6Gk

 

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43