Jak wygląda praca SAP-owego fullstack developera? Korzyści ze znajomości ABAP i Fiori.
ABAP, czyli Advanced Business Application Programming, to język programowania stworzony przez niemiecką firmę SAP. Służy do transakcyjnego zarządzania dużą ilości danych w aplikacjach biznesowych i umożliwia ich przetwarzanie dostosowane do potrzeb użytkowników. Jest stosowany już od ponad 30 lat. Jego „wiek” i zastosowanie w potężnym, poukładanym korporacyjnym systemie sprawiają, że bywa postrzegany jako mało interesujący i rozwojowy. Nic bardziej mylnego…
Potężna maszyna i jeszcze większe możliwości
Czy w starym niemieckim porządku jest dla developera przestrzeń na wykazanie się? Zdecydowanie tak. Od pojawienia się w latach 80. ABAP przeszedł różne etapy rozwoju, w tym wprowadzenie programowania obiektowego od wersji 4.6C. Wraz z ewolucją w kierunku SAP HANA w 2011 roku, ABAP zyskał nowe możliwości, umożliwiając programistom wykorzystanie technologii in-memory do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. I choć faktycznie „stary” ABAP nie dawała developerom zbyt wielu możliwości, to sprawa z „nowym” wygląda już zupełnie inaczej. Obecne wersje ABAP pozwalają na zaawansowaną personalizację rozwiązań podobnie jak większość języków) zgodnie z oczekiwaniami użytkowników: od zmian w tabelach bazodanowych, przez procesy, po tworzenie praktycznie własnych modułów na bazie SAP. Stwierdzenie, że zmodyfikować można właściwie 100% aplikacji byłoby zbyt ryzykowne, ale z pewnością można dostosować względem preferencji jej znaczną część. Co do zasady spersonalizować da się wszystko – o ile jest na to budżet i czas.
Jeden, dwa czy wszystkie moduły?
Większość developerów ABAP specjalizuje się w pracy przy określonych modułach – najczęściej to kilka z nich powiązanych ze sobą biznesowo. Głęboka znajomość konkretnych modułów nie jest wymagana do samego programowania, ale bardzo przyspiesza i usprawnia pracę. Kluczowe jest zrozumienie potrzeb użytkowników, a zatem dobra współpraca z klientem lub konsultantem funkcjonalnym. To właśnie ustalenie wymagań biznesowych jest najtrudniejszą częścią tej pracy.
Nie tylko backend
ABAP kojarzy się z backendem, ale się do niego nie ogranicza. W rzeczywistości jest zwinną platformą, która łączy dostęp do warstwy bazodanowej z interfejsem użytkownika. Jego backend to tworzenie programów obsługujących procesy biznesowe, przetwarzania danych i dostosowywania funkcjonalności systemów ERP oferowanych przez SAP. Od strony użytkownika istnieje zaś możliwość bezpośredniego wykorzystania danych w postaci raportu czy aplikacji. W samym SAP-ie te możliwości są jednak ograniczone. I tu na ratunek pojawia się Fiori. To, co z ABAP-em wymagałoby wielu godzin pracy, z Fiori da się stworzyć w godzinę i do tego ze znacznie lepszym efektem.
ABAP i Fiori – co wynika z tego połączenia?
W odpowiedzi na oczekiwania użytkowników co do łatwości i funkcjonalności obsługi, SAP stworzył Fiori. To platforma składająca się z licznych aplikacji, pozwalających użytkownikom na łatwy i szybki dostęp do kluczowych danych. Tworzący w niej developer korzysta z SAP UI5 czyli SAP-owej nakładki na framework JavaScript. Teoretycznie specjaliści Fiori nie muszą znać języka ABAP, a właśnie JavaScript, w praktyce jednak stworzenie dobrego interfejsu bez choćby podstawowej znajomości backendu byłoby tu bardzo trudne.
Z punktu widzenia developera – znajomość ABAP i Fiori daje możliwość stworzenia rozwiązania, które od początku do końca spełni oczekiwania klienta. Jako ABAP-er programista buduje solidny backend, a potem – korzystając z Fiori – tworzy aplikację umożliwiającą odpowiednią interakcję użytkownika z danymi. Takie połączenie przyspiesza pracę, daje satysfakcję i możliwości rozwoju. Jest też atutem na rynku pracy. Jak się go nauczyć? Warto zacząć od bardzo praktycznego kursu online oferowanego przez SAP. W ostatnim czasie firma udostępnia też obszerną dokumentację na temat swoich nowych rozwiązań.
„Last but not least” – na połączeniu umiejętności z obszaru ABAP i Fiori w jednych rękach zyskuje też użytkownik: dostaje narzędzie do bardziej efektywnej analizy, co przekłada się na produktywność.
Pobierz raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024”
SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.
CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.