Konsultant SAP – kim jest i na czym polega jego praca?

 

Czym się zajmuje konsultant SAP? Jaki jest zakres jego obowiązków? Na jaką pensję może liczyć? Czy warto zastanowić się nad przebranżowieniem się? Odpowiadamy!

 

Czym jest system SAP?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest system SAP i gdzie się go stosuje. SAP to wdzięczny skrót z angielskiego Systems Applications and Products in Data Processing. Jest to zintegrowany system, stworzony przez niemiecką firmę SAP SE, który usprawnia zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki przeróżnym narzędziom tego systemu, można obsługiwać procesy z zakresu księgowości, logistyki, działu HR i wiele więcej. Jednak sam system to nie wszystko, potrzebny jest także człowiek, który potrafi go obsłużyć.

 

Jaki jest zakres pracy konsultanta SAP?

 • przeprowadzanie analiz biznesowych i wdrażanie SAP u konkretnych klientów, według przygotowanego wcześniej planu,
 • przygotowanie i omówienie konkretnej dokumentacji,
 • testowanie funkcjonalności aplikacji w systemach SAP,
 • monitorowanie poszczególnych etapów wdrażania systemu informatycznego,
 • wyłapywanie błędów i problemów oraz naprawianie ich,
 • ulepszanie modułów SAP i tworzenie nowych komponentów.

 

O ile młodszy konsultant SAP raczej nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z klientem, tak jego jego starszy kolega będzie już odpowiadał za zróżnicowane projekty, co wiąże się z obsługą klientów z różnych sektorów. Dla starszych konsultantów SAP, będącymi już specjalistami w swojej dziedzinie, do obowiązków również będzie należało wdrażanie młodszych kolegów w ich obowiązki.

 

Jak zostać konsultantem SAP?

Zanim rozpocznie się swoją pierwszą pracę jako konsultant SAP, należy posiadać już pewien wachlarz umiejętności. Do najważniejszych z nich należą:

 • znajomość środowiska SAP,
 • znajomość procesów biznesowych,
 • praktyczne umiejętności związane z poszczególnymi modułami (HR, MM, SD, PP),
 • doświadczenie we wdrażaniu, realizowaniu i prowadzeniu projektów,
 • zdolności analityczne,
 • biegła znajomość języka angielskiego,
 • chęć nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji,
 • umiejętność pracy w zespole i/lub z zespołami z innych działów,
 • zdolność efektywnej pracy z klientem.

 

Oczywiście, obowiązkowych umiejętności do rozpoczęcia swojej pierwszej pracy jako konsultant SAP może być znacznie więcej, dokładne wymagania opisywane są w ofertach pracy poszczególnych pracodawców.

 

Aby zostać konsultantem SAP, mile widziane jest ukończenie studiów na kierunkach technicznych lub informatycznych, jednak nie jest to punkt obowiązkowy, gdyż przede wszystkim liczą się wiedza oraz umiejętności twarde i miękkie. Jak we wszystkich zawodach informatycznych, ważne jest doświadczenie. Bywa, że konsultantami SAP zostają programiści back-endowi, którzy znają branżę IT od podszewki, a także rozumieją perspektywę biznesową.

 

Jakie są perspektywy zawodowe jako konsultant SAP?

Ofertę pracy jako konsultant SAP można otrzymać z wielu firm. Branże, które obecnie najbardziej pożądają współpracy z konsultantami SAP to branże konsultingowe, finansowe, księgowe, czy logistyczne.

 

Jeśli chodzi o model pracy, to jest on najczęściej stacjonarny, choć zdarza się również hybrydowy. W odróżnieniu od większości zawodów informatycznych, tu raczej nie ma szans na pracę całkowicie zdalną. Co ważne, praca jako konsultant SAP, najczęściej wiąże się z gotowością do wyjazdów w delegacje w celu doglądania poszczególnych etapów wdrażania systemu SAP u klienta.

 

Ile zarabia konsultant SAP?

Wiele osób, które chcą rozpocząć swoją karierę jako konsultant SAP, interesują przede wszystkim zarobki. Nic w tym dziwnego, w końcu przez ostatnie lata branża IT przyciąga jak magnes, głównie ze względu na wysokie pensje, niemalże nieporównywalne dla pozostałych branż nieinformatycznych. Pensja konsultanta SAP zależy oczywiście od jego doświadczenia w zawodzie. Konsultant SAP na stanowisku juniorskim zarobi 6000-7000 zł brutto, zarobki mida zaczynają się od około 10 000 zł brutto, natomiast senior na tym stanowisku może liczyć już na pensję zaczynającą się od około 15 000 zł brutto. W przypadku kontraktów B2B zarobki kształtują się od 130 zł/h do 280 zł/h.