Java – jakie są możliwości pracy z tym językiem? 

Java jest niezwykle pożądanym językiem backendowym, ponieważ można go wykorzystać do wielu celów – korzystają z niej banki, firmy ubezpieczeniowe czy sprzedażowe. Nazywana jest językiem wielofunkcyjnym, gdyż może służyć do pisania aplikacji webowych, desktopowych, czy mobilnych. Zaletą tego języka jest również fakt, że programy, które zostały w nim napisane, mogą być uruchamiane na wielu platformach: systemach operacyjnych Windows, Linux, Mac OS X oraz na telefonach z systemem Android.

 

Java ceniona jest również za elastyczność, gdyż daje możliwość zaprogramowania jednej aplikacji na wiele urządzeń, bez konieczności programowania osobnych wersji na dane systemy operacyjne. W rezultacie jest to ogromna oszczędność czasu, co realnie może wpłynąć na przyspieszenie całego procesu projektowego.

 

Java ma swoje sztywne standardy pisania kodu, które niejako narzucają reguły programowania w tym języku. Choć dla niektórych może być to minusem, to dla innych będzie dużym plusem, chociażby zważywszy na fakt, że narzucone reguły programowania pozwalają zrozumieć kod nie tylko osobom, które go tworzą, ale także pozwalają postronnym programistom na przejęcie go w dowolnym momencie.

 

Praca jako tester automatyzujący w Java

Tester automatyzujący to osoba, która zajmuje się pisaniem skryptów, potwierdzających, że dana funkcjonalność działa poprawnie. To, co tester manualny testuje ręcznie, tester automatyczny przepisuje na kod i może w tym celu użyć takich języków jak C#, Python, czy omawiana właśnie Java.

 

Do obowiązków testera automatyzującego należą między innymi: tworzenie scenariuszy i przypadków testowych, przeprowadzanie testów, raportowanie błędów i przygotowywanie raportów.

 

Wiedza, jaką należy posiąść, aby zostać testerem automatyzującym to:

  • ogólna wiedza o testowaniu – bywa, że tester automatyzujący zostaje nim, bez doświadczenia jako tester manualny. Jest to oczywiście możliwe, jednak aby zacząć stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie, należy zrozumieć ideę testowania. Drogowskazem może być certyfikat ISTQB – Foundation Level.
  • programowanie obiektowe – jako, że Java, będąca językiem obiektowym, jest najpopularniejszym językiem wykorzystywanym do testowania – programowanie obiektowe to must have.
  • narzędzia do automatyzacji – na rynku jest mnóstwo narzędzi, związanych z tematyką testowania automatyzującego, a do najpopularniejszych należy Selenium. Warto więc skupić się na nauce Javy w połączniu z Selenium, przed aplikowaniem na swoje pierwsze oferty pracy.
  • GIT – czyli system kontroli wersji, który umożliwia pracę w zespole na odległość i poprzez zapisywanie wszystkich zmian i poprawek, a w efekcie stworzenie bezbłędnego kodu.

 

Java Developer

Programista Java to osoba, która odpowiada za tworzenie oprogramowania w tym właśnie języku. O ile w pracy testera, wystarczyła dobra znajomość Javy, tak w pracy programisty musi być już ona biegła. Do zadań Java Developera należą m.in.: projektowanie oprogramowania i aplikacji, tworzenie dobrze napisanego, wydajnego kodu, diagnoza i naprawianie błędów, dbanie o wydajność aplikacji, czy ścisła współpraca z analitykami i klientami.

 

Natomiast do umiejętności jakie musi posiąść Java Developer należą:

  • programowanie obiektowe – dokładnie, tak jak w przypadku testera – jest to podstawowa koncepcja języka Java i jej zrozumienie jest absolutnie konieczne.
  • projektowanie i architektura systemu – czyli najważniejsze części procesu tworzenia oprogramowania. Każdy specjalista, niezależnie w jakim języku programuje, musi wybrać odpowiednią architekturę i stack technologiczny do tworzenia programu.
  • technologie webowe – HTML i CSS to języki frontendowe, które często wykorzystywane są w projektach Java. Nie są one trudne do zrozumienia, więc nie powinny stanowić dla nikogo problemu.
  • kontrola wersji kodu – narzędzia, które pomagają zespołom programistycznym w zarządzaniu zmianami kodu źródłowego w czasie. Istnieje wiele platform kontroli wersji, m.in. Github, BitBucket, GitLab.

 

Gdzie wykorzystuje się Javę?

Java wciąż się rozwija i niewątpliwie dominuje w rozwoju wszelakich aplikacji, szczególnie jeśli chodzi o backend. Javę wykorzystuje się m.in w:

  • aplikacjach Android,
  • aplikacjach serwerowych w branży usług finansowych – z racji, że Java jest bardzo popularna w usługach finansowych to wiele globalnych banków inwestycyjnych używa tego języka do pisania elektronicznych systemów transakcyjnych, systemów rozliczeń i potwierdzeń, projektów przetwarzania danych i wielu innych.
  • aplikacjach webowych – Java jest również popularna w branży e-commerce i aplikacjach internetowych.
  • narzędziach programowych – wiele przydatnych programów i narzędzi programistycznych jest napisanych i opracowanych w Javie, m.in. Eclipse IDE, IntelliJ Idea i NetBeans IDE.
  • technologiach Big Data. 

 

Jakie są perspektywy pracy dla osób znających Javę?

Java choć jest wiekowym językiem to wciąż bardzo popularnym i rozwijanym. Jest to język typowo backendowy, a sam backend w porównaniu do frontendu nie jest tak mocno przesycony juniorami i teoretycznie łatwiej jest znaleźć swoją pierwszą pracę właśnie w tym obszarze.

Pracę na stanowisku Java Developer można znaleźć nie tylko w firmach typowo programistycznych, ale również w bankach czy w branży ubezpieczeniowej, gdzie odpowiadać się będzie nie tylko za samo pisanie kodu, ale również za czuwanie nad poprawną funkcjonalnością aplikacji, a także naprawianiem na bieżąco wszelkich błędów.

Jeśli chodzi o testera automatyzującego to również jest to przyszłościowy zawód, gdyż przy dzisiejszym zapotrzebowaniu na testowanie, tester automatyzujący nie powinien mieć problemu ze znalezieniem dla siebie miejsca na rynku pracy.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, specjaliści mogą liczyć na dobre zarobki i pracę zdalną, hybrydową lub stacjonarną w zależności od ich preferencji.