Java Developer – na czym polega jego praca?

Java jest niezwykle pożądanym językiem backendowym, ponieważ można ją wykorzystać do wielu celów – korzystają z niej banki, firmy ubezpieczeniowe czy sprzedażowe. Nazywana jest językiem wielofunkcyjnym, gdyż może służyć do pisania aplikacji webowych, desktopowych, czy mobilnych. Zaletą tego języka jest również fakt, że programy, które zostały w nim napisane, mogą być uruchamiane na wielu platformach: systemach operacyjnych Windows, Linux, Mac OS X oraz na telefonach z systemem Android.

Java ceniona jest również za elastyczność, gdyż daje możliwość zaprogramowania jednej aplikacji na wiele urządzeń, bez konieczności programowania osobnych wersji na dane systemy operacyjne. W rezultacie jest to ogromna oszczędność czasu, co realnie może wpłynąć na przyspieszenie całego procesu projektowego.

Java ma swoje sztywne standardy pisania kodu, które narzucają reguły programowania w tym języku. Choć dla niektórych może być to minusem, to dla innych będzie dużym plusem, chociażby zważywszy na fakt, że narzucone reguły programowania pozwalają zrozumieć kod nie tylko osobom, które go tworzą, ale także umożliwiaja innym programistom na przejęcie go w dowolnym momencie.

 

Czym zajmuje się Java Developer?

Programista Java to osoba, która odpowiada za tworzenie oprogramowania w tym właśnie języku. O ile w pracy testera, wystarczyła dobra znajomość Javy, tak w pracy programisty musi być już ona biegła. Do zadań Java Developera należą m.in.: projektowanie oprogramowania i aplikacji, tworzenie dobrze napisanego, wydajnego kodu, diagnoza i naprawianie błędów, dbanie o wydajność aplikacji, czy ścisła współpraca z analitykami i klientami.

Ponadto do umiejętności jakie musi posiąść Java Developer należą:

  • programowanie obiektowe – dokładnie, tak jak w przypadku testera – jest to podstawowa koncepcja języka Java i jej zrozumienie jest absolutnie konieczne.
  • projektowanie i architektura systemu – czyli najważniejsze części procesu tworzenia oprogramowania. Każdy specjalista, niezależnie w jakim języku programuje, musi wybrać odpowiednią architekturę i stack technologiczny do tworzenia oprogramowania.
  • technologie webowe – HTML i CSS to języki frontendowe, które często wykorzystywane są w projektach Java.
  • kontrola wersji kodu – narzędzia, które pomagają zespołom programistycznym w zarządzaniu zmianami kodu źródłowego w czasie, a także pracować szybciej. Istnieje wiele platform kontroli wersji, m.in. Github, BitBucket, GitLab.

W jakich technologiach pracuje Java Developer?

Główną technologią w jakiej pracuję Java Developer, jak sama nazwa wskazuje jest język programowania Java (w wersji min. 8). Jednak oprócz niego, programista Java powinien znać nieco więcej technologii, w jakich pracuje się na stanowisku Java Developera.

  • SQL – każdy programista, niezależnie od tego, w jakim języku programuje, prędzej czy później będzie miał w swojej karierze styczność z bazami danych, więc znajomość SQL jest jak najbardziej konieczna.
  • Spring – najpopularniejszy framework dla Javy, wykorzystywany, zarówno w aplikacjach mobilnych, jak i desktopowych oraz webowych.
  • Hibernate – otwarta biblioteka, wykorzystująca model mapowania obiektowo-relacyjnego. Sięga się po nią często w projektach, które oparte są na bazach danych SQL.
  • Docker – narzędzie służące do konteneryzacji aplikacji.

Jak w każdej pracy w branży IT i nie tylko, oprócz umiejętności twardych, niezwykle ważne są również umiejętności miękkie. W tym wypadku należą do nich m.in.: samodzielność, chęć podnoszenia własnych kwalifikacji, dobra organizacja własnego czasu pracy, umiejętność logicznego myślenia oraz otwartość na komunikację z innymi członkami zespołu.

Oferty pracy dla Java Developera

Ofert pracy na stanowisko Java Developera jest naprawdę wiele. Do najczęstszych wymagań, oprócz oczywistej znajomości samego języka Java, należy doskonała znajomość języka angielskiego (min. poziom B2, choć najczęściej spotyka się C1), znajomość GIT, Docker oraz frameworka Spring czy biblioteki Hibernate.

Do najczęściej powtarzających się benefitów, jakie deklarowane są w ogłoszeniach o pracę z Java należą m.in.: wysokie wynagrodzenie, rekrutacja w formie online, praca zdalna lub hybrydowa czy stała długość kontraktu. Ponadto w niektórych ofertach proponowane są podróże służbowe, budżety doszkalające, płatne urlopy na kontrakcie B2B oraz możliwość rozpoczęcia pracy od zaraz.

Ile zarabia Java developer

Średnie zarobki Java Developerów, zatrudnionych na umowę o pracę w zależności od stanowiska to: 6 500 – 10 000 zł dla juniora java developera, 12 000 – 18 700 zł dla mid java oraz 16 000 – 23 000 zł dla senior java developera.