Kariera w chmurze? Wybierz wąską specjalizację i eksperymentuj

umieszczono: 22.05.2023

Popularność chmury i wysokie stawki w tym obszarze sprawiają, że wielu specjalistów IT poszerza swoje kompetencje o umiejętności cloudowe. To jednak szeroka specjalizacja, której nie da się nauczyć w całości. Jaki obszar wybrać, od czego zacząć uczenie się chmury i skąd czerpać wiedzę?

Głęboka potrzeba rynku czy hype?

Chmura to jeden z najmodniejszych kierunków rozwoju kariery w IT w ostatnich latach. Kiedy pojawiła się w 2006 roku nagle trzeba było nauczyć się operować zupełnie nowymi paradygmatami, podchodzić inaczej do projektów, zmienić sposób myślenia i budowania aplikacji. W okolicach 2015 roku narodziło się pojęcie Cloud Native. Początki chmury były trudne infrastrukturalnie i architektonicznie. Brakowało ekspertów, a rynek pracy przez kilka lat próbował nadrobić tę lukę.

Pandemia skokowo przyspieszyła rozwój chmury, wzbudziła zainteresowanie firm i specjalistów tym obszarem. Cloud stał się szczególnie atrakcyjny dla młodych biznesów, którym koszt korzystania
z chmury skaluje się wraz ze wzrostem organizacji i potrzeb oraz firm nieobarczonych dużymi ograniczeniami legislacyjnymi czy związanymi z przetwarzaniem wrażliwych danych. Wielu pracodawców jest skłonnych płacić więcej – nawet do 15-20%, ekspertom, którzy posiadają kompetencje w obszarze chmurowym.

Jedna czy kilka? Od jakiej chmury zacząć

Poszczególne chmury są tak rozbudowane, że nie da się poznać wszystkich opcji w ramach jednego dostawcy. W przypadku Azure dostępnych jest – w zależności od tego, jak liczyć – od 700 do nawet 3500 różnych usług. Absolutnie nie da się dziś być specjalistą w więcej niż jednej chmurze
(a jeśli ktoś tak twierdzi, prawdopodobnie porusza się po nich bardzo pobieżnie lub zna ich pojedyncze obszary).  To ważne choćby dlatego, że nawet pozornie tożsame usługi zachowują się inaczej, mają swoje przypadłości, które po prostu trzeba poznać. Jednocześnie praca w kilku szybko rozwijających się środowiskach zawsze będzie oznaczała, że w którymś zaczynamy mieć braki.

Skoro jedna, to która? Jeżeli bierzemy pod uwagę 3 głównych dostawców: AWS, Azure czy GCP to wybór nie ma większego znaczenia. Z każdego z nich korzysta tak dużo firm, że nasz rozwój zawodowy będzie szeroki, a niedobór pracowników jest w tych obszarach podobny. Kluczem może być to jaki profil pracodawców nas bardziej interesuje. Przez wiele lat do korzystania z AWS skłaniały się mniejsze firmy, start-upy, mniejsze firmy czy indywidualni developerzy, usługi Microsoft są lepiej dostosowane do potrzeb dużych korporacji, a GCP stawiało na greenfieldowe startupy, korzystające z podejścia cloud-native od pierwszej linijki kodu. Ten podział nie jest jednak sztywny, a każda z platform ma różnorodny typ klientów.

Certyfikat, bezpłatny kurs czy samodzielne eksperymentowanie

Mówi się, że szkolenie robisz dla obecnego pracodawcy, certyfikat dla przyszłego. Zdobywanie certyfikatów dla samych „odznak” nie ma sensu, przydaje się za to, żeby potwierdzić swoja wiedzę, czy awansować. Dla pracodawców liczą się jednak głównie umiejętności. Jak je zdobyć?

Najlepiej zacząć od bezpłatnych kursów. Trudno na rynku o dobre płatne kursy dla początkujących, za to jest wiele świetnych darmowych źródeł wiedzy typu „for beginners” czy „fundamentals” np. „Azure for Everyone”, Adama Marczaka. Po zdobyciu podstawowej wiedzy dobrze jest założyć darmowe konto na którejś z platform (np. korzystać z labów na MS Learn) i eksperymentować. Płatne, specjalistyczne szkolenie, może być trzecim krokiem nauki, kiedy mamy już solidne podstawy i wyrobione ścieżki logiczne
w sposobie myślenia. To mogą być np. kursy z Kubernetesa (np. „Poznaj Kubernetes” Jakuba Gutkowskiego, Łukasza Kałużnego i Piotra Stappa), Cloud Native czy Data Platform,
w zależności od tego w jakim kierunku chcemy się rozwijać.  Warto też rozważyć udział w meet up’ach i konferencjach, które dają możliwość spotkania bardziej doświadczonych ekspertów, by nadążyć za zmianami. W nauce chmury, jak również przez cały okres pracy z nią, najważniejsze i niezbędna jest jednak praca własna i eksperymentowanie.

Pierwsza praca – jak ją zdobyć?

Najtrudniej może być przejść tzw. pierwsze sito, trzeba więc zadbać o to, by nowe umiejętności były widoczne. Tu przydadzą się próbki zadań umieszczone na własnym GitHubie czy certyfikaty. Dobrze jest zadbać o potwierdzenie umiejętności na LinkedIn.

Na rozmowie technicznej – przede wszystkim szczerość i dzielenie się tym co się faktycznie wie. Nie znasz odpowiedzi? Powiedz, gdzie należy jej szukać.

 

 

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.

autor: Sebastian Fyda, CEO Sprzedajemy.pl, Cloud Architect w Awareson.

umieszczono: 22.05.2023


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43