Nowoczesny outsourcing IT. 8 korzyści z korzystania z outsourcingu w niepewnym otoczeniu gospodarczym.
Okrojony budżet, niepewność otoczenia gospodarczego i brak adekwatnych pracowników – na te trzy wyzwania najczęściej wskazują managerowie z obszaru IT w tym roku. Za nami dwa kwartały recesji, przed nami przyspieszenie gospodarki. Według Komisji Europejskiej PKB Polski urośnie w tym roku o 0,5%, a w kolejnym o 2,7%. W tych warunkach wiele firm odmraża wstrzymane projekty. Jak ograniczyć ich ryzyko? Rozwiązaniem może być nowoczesny outsourcing, który daje firmom większą elastyczność decyzji. Jak mądrze inwestować w rozwój technologiczny z wykorzystaniem outsourcingu IT? Oto 8 największych korzyści wykorzystania outsourcingu IT w niepewnym otoczeniu gospodarczym.
Korzyść 1. Koncentracja na głównej osi biznesu.
Celem każdej firmy jest zrealizowanie sprzedaży, zarabianie pieniędzy i rozwijanie swojej działalności. Wszystko to w bardzo zmiennym otoczeniu, z ograniczonym czasem i zespołem. To wymaga od firm coraz większej specjalizacji. Tylko 30-40% całej działalności większości przedsiębiorstw to core ich biznesu, pozostałe 60 do 70% to usługi wspierające firmę. I właśnie te można zlecać na zewnątrz. Outsourcing pozwala firmom skoncentrować się na osiąganiu ich podstawowych celów, bez rozpraszania uwagi.
Korzyść 2. Elastyczność.
Skoro zmiana jest jedyną stałą rzeczą w otoczeniu gospodarczym, firmy muszą być elastyczne. Właśnie to zapewnia outsourcing przy planowaniu nowego projektu oraz podczas jego realizacji. Mamy większą swobodę podejmowania decyzji, możemy szybciej reagować na zmiany i łatwiej ograniczać koszty.
Korzyść 3. Skalowanie
Dzięki nowoczesnemu outsourcingowi możemy dowolnie, w zależności od potrzeb projektu i firmy, skalować zasoby. Przy kulminacji prac możemy je zwiększyć, a w okresie mniejszej intensywności szybko ograniczyć. Outsourcing może też pomóc małym firmom działać „na dużą skalę”, dając im dostęp do podobnej technologii i ekspertyzy, z jakich korzystają duże przedsiębiorstwa. Niezależna firma świadcząca usługi zarządzania IT może dostarczyć strukturę kosztów i skalę ekonomiczną, dające przewagę konkurencyjną.
Korzyść 4. Czas.
Wysokiej jakości firma świadcząca usługi IT na zewnątrz ma dostęp do zasobów pozwalających na natychmiastowe rozpoczęcie nowych projektów. Prowadzenie tego samego projektu wewnętrznie może wymagać tygodni lub miesięcy przygotowań. W przypadku outsourcingu czas pozyskania zespołu jest nawet kilkanaście razy krótszy, niż w przypadku zatrudniania własnych kadr. Średni czas pozyskania jednego eksperta to 3 dni, ale mogą to być nawet godziny. Zdecydowanie szybsze jest też wdrożenie eksperta do pracy. Mamy do czynienia ze sprawdzonym, zweryfikowanym specjalistą, który rozumie, że jego zadaniem jest wykonanie określonej pracy w danym czasie.
Korzyść 5. Współdzielenie odpowiedzialności.
Wybór dobrego partnera, który nie tylko rozumie nasz biznes, ale też ma zbieżne z naszymi planami rozwojowymi, oznacza dzielenie się odpowiedzialnością. To dotyczy zarówno budowania zespołu, jak i jego ograniczania. Spada z nas odpowiedzialność za urlopy, gorszą dyspozycyjność specjalistów, choroby i motywację. To na partnerze spoczywa obowiązek zadbania o ludzi i zespół po zakończonym – w terminie lub przed – projekcie.
Korzyść 6. Wyższa innowacyjność.
Ograniczenia ryzyka inwestycji i współdzielenie odpowiedzialności za pewne obszary sprawia, że łatwiej jest podejmować decyzje. A to odblokowuje innowacyjność. Jakościowy partner ma doświadczenie i zasoby, którymi może wspierać nasze nowoczesne projekty.
Korzyść 7. Większa dostępność talentów.
Według najnowszego badania Awareson już ponad 53% specjalistów IT wybiera inne formy zatrudnienia niż umowa o pracę. I choć częściowo wynika to z potrzeby elastyczności i swobodnego kierowania karierą, to główny powód jest bardziej prozaiczny: wynagrodzenie. Kontraktorzy korzystają z optymalizacji podatkowej, ale też ich stawki, z racji większego ryzyka, są o ok. 20-30% wyższe niż w przypadku pracowników etatowych. Im większe doświadczenie i specjalizacja, tym większa niechęć pracowników do umowy o pracę. Firmy, które nie są elastyczne pod kątem formy zatrudnienia muszą korzystać z outsourcingu lub pogodzić się z utratą dostępu do części najlepszych kandydatów.
Korzyść 8. Doświadczenie.
Zatrudnianie, szkolenie, rotacja. Zarządzanie pracownikami w dziale IT może być bardzo kosztowne i wymaga wiele uwagi. Oznacza też, że pracownicy są bez przerwy w procesie nauki. Zlecanie usług IT firmie zewnętrznej oznacza współpracę z doświadczonym zespołem oraz przeniesienie finansowego ciężaru utrzymywania go w stałej gotowości do pracy. Firmy świadczące managed services wielokrotnie napotykają na podobne problemy i potrafią rozwiązać je na podstawie swojego doświadczenia. To samo dotyczy pracujących dla nich ekspertów, którzy mają na koncie wiele podobnych zadań.
Dobrze jest pamiętać, że outsourcing – choć jest skutecznym narzędziem – generuje też wyzwania. Wśród największych są tzw. overemployment, spadek przynależności i motywacji kontraktorów do pracy oraz wyzwania związane z pracą zdalną. Ważne jest, aby partner biznesowy, którego wybierzemy, był nie tylko świadomy tych problemów, ale także szukał rozwiązań poprzez edukowanie, angażowanie i motywowanie ekspertów.
Pobierz raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024”
SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.
CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.