6 największych wyzwań z jakimi borykają się firmy zatrudniające specjalistów SAP
Wg najnowszego raportu Awareson około 3 tysięcy firm w Polsce korzysta z systemu SAP. Możliwości biznesowe systemu są wielopoziomowe. Nie ograniczają się do bieżącej pracy operacyjnej, ale też umożliwiają przeprowadzanie zaawansowanych metaanaliz i przewidywanie złożonych zdarzeń biznesowych. Dobrze działający system to więc sprawnie funkcjonujący biznes. A do tego potrzebni są wykwalifikowani ludzie. Z jakimi wyzwaniami muszą się więc mierzyć firmy, które zatrudniają konsultanówt i developerów w obszarze SAP?
- Dostępność kandydatów
Z badania Awareson* wynika, że 93% firm korzystających z SAP boryka się z niedoborem konsultantów i developerów. Presja na rynku narasta przez zwiększoną liczbę projektów związanych m.in. z migracją do S4/Hana oraz KSEF (Krajowy System e-Fakturowania). Jednocześnie obserwujemy zwiększone zainteresowanie polskimi specjalistami z zagranicy – szczególnie krajów DACH i skandynawskich, gdzie konsultantów coraz bardziej brakuje. Nasi specjaliści mają świetną opinię, znają języki obce (angielski ponad 93% ankietowanych przez Awareson) i jednocześnie są średnio o 1/3 tańsi. A powszechność pracy zdalnej ułatwia ich zatrudnianie.
- Odchodzenie z etatów na B2B
Im większe doświadczenie i zarobki, tym większy odsetek konsultantów wybierających umowy B2B. Po przekroczeniu pułapu 25 tys. zł brutto specjaliści SAP najchętniej odchodzą z etatu na rzecz pracy kontraktowej. To dotyczy nawet specjalistów pracujących dla jednej firmy przez kilkanaście lat. Jeśli organizacja nie umożliwia współpracy kontraktowej, rezygnują, nawet gdy dotąd byli bardzo zadowoleni ze współpracy. Firmy, które nie przewidują elastyczności form zatrudnienia, tracą dostęp do sporej puli doświadczonych talentów w obszarze SAP, chyba, że zdecydują się na outsourcing.
- Rosnące stawki
Niedobór kandydatów wpływa na wysokość stawek. W ostatnich latach rosły one na poziomie kilkunastu (w niektórych obszarach nawet kilkudziesięciu) procent rocznie. Raport Awareson pokazuje, że co czwarty konsultant spodziewa się w tym roku podwyżki o 15%, choć trzeba dodać, że te wysokie oczekiwania dotyczą głównie pracowników z grupy do 2 lat doświadczenia.
- Planowanie pracy przy migracji do S4/Hana
Obecne wersje systemu SAP – R/3 oraz ECC 6.0 – będą wspierane przez producenta systemu SAP do 2027 r. Wiele organizacji stoi przed wyzwaniem, by skutecznie zmigrować obecny ERP do nowej wersji – S/4HANA. Część z nich już jest w trakcie tego procesu, inne wciąż się przygotowują. To oznacza znaczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów, którzy muszą tę migrację przeprowadzić.
- Praca zdalna
Czego oczy nie widzą… Centrale firm często wymagają od specjalistów SAP regularnej obecności w biurze – jeśli nie każdego dnia, to przynajmniej 1-2 dni w tygodniu. Firmy albo nie mają wyrobionego dobrego modelu zarządzania pracą zdalną, albo boją się, że na odległość będzie spadała więź konsultanta czy developera z zespołem i całą organizacją. Najbardziej skłonni do pracy hybrydowej są eksperci powyżej 9 lat doświadczenia, którzy rozumieją, że współpraca np. z Key Userami zwiększa efektywności ich pracy. To dotyczy jednak tylko tych specjalistów, którzy pracują dla jednego pracodawcy. Konsultanci, którzy realizują tylko kluczowe fazy projektów i pracują dla kilku firm, pracują praktycznie wyłącznie zdalnie.
- Przekazywanie wiedzy.
Konsultanci uczą się pracy z systemem sami lub od innych specjalistów. Przed pandemią łatwiej było obserwować doświadczonych konsultantów. Wspólne wyjazdy na projekty dawały pole do uczenia się podczas pracy, a potem w czasie wolnym, podczas luźnych rozmów po godzinach. To przyspieszało naukę, pozwalało na głęboką analizę projektów. Praca zdalna i przeładowanie doświadczonych konsultantów zadaniami, wymaga od firm zaplanowania na nowo procesu przekazywania wiedzy. Polscy konsultanci są doświadczeni i stosunkowo młodzi – to idealny moment na rozpoczęcie takiego procesu.
*Dane wykorzystane w artykule pochodzą z raportu Awareson „Runek pracy SAP w Polsce. Analiza i prognozy 2023-2025”. Raport można bezpłatnie pobrać tu: https://www.awareson.com/sapreport/pl/
SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.
CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.