Czy branża IT wraca do formy sprzed kryzysu? – raport Awareson.

umieszczono: 11.09.2023

Ponad połowa managerów IT przyznaje, że boryka się z cięciami budżetowymi – i jest to najczęściej wskazywany przez nich obecnie problem.  Co szósty musiał w tym roku ograniczyć zatrudnienie, a co dziesiąty wciąż stoi przed takim ryzykiem. Jednocześnie globalne wydatki na IT rosną i coraz więcej firm odmraża wstrzymane projekty. Czy branża hi-tech powoli wraca do formy i co to oznacza dla pół miliona pracujących w niej specjalistów?

 

Mieć ciastko…i zjeść ciastko

Zarządzanie okrojonym budżetem to wyzwanie, na jakie wskazuje większość (57%) liderów IT badanych w lipcu tego roku przez Awareson, firmę doradczą w obszarze nowych technologii. W tych trudnych okolicznościach 37% z nich planuje zwiększenie liczby projektów, 12% przeprowadzi cięcia, a kolejnych 10% wstrzymuje się z decyzjami – tak wynika z najnowszego raportu Awareson „Kto tu dyktuje warunki. Rynek pracy IT i SAP 2024.” Część firm w Polsce powoli wznawia wstrzymane projekty, inne liczą na odbicie na początku przyszłego roku. Wg danych firmy Gartner w 2024 roku inwestycje w IT urosną globalnie o 8,6% do 5,04 bln dolarów, a rynek wierzy, że te prognozy się sprawdzą.

 

Podwyżki czy cięcia wynagrodzeń?

Przez ostatnie 3 lata stawki w IT rosły o 15-20% rocznie, a w niektórych obszarach technologicznych nawet dwu- czy trzykrotnie. W tym roku wzrosty wyhamowały.

Nowością z porównaniu z zeszłym rokiem jest otwartość kandydatów na negocjacje stawek: w przypadku rozwojowego i długofalowego projektu z pracą zdalną – kandydaci są skłonni do kompromisu i zejścia ze swych oczekiwań finansowych – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson.

Blisko połowa badanych specjalistów jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Najbardziej usatysfakcjonowani są eksperci powyżej 9 lat doświadczenia. W tej grupie wskaźnik zadowolenia wynosi blisko 70%. W przypadku juniorów jest już o połowę niższy. I to właśnie juniorzy najbardziej liczą na podwyżki. Prawie 90% z nich oczekuje wzrostu stawki w ciągu najbliższego roku (dla całej badanej grupy to 79%), z tego aż połowa liczy na podwyżki o ponad 15%. Podobne oczekiwania ma jedynie co piąty ekspert i co czwarty senior. Co na to pracodawcy? Podwyżki planuje blisko 70% firm IT – w większości do 10% czyli poniżej inflacji. 1/3 pracodawców albo utrzyma płace na obecnym poziomie albo będzie zmuszona do cięć. Oczekiwania kandydatów są więc sporo wyższe niż możliwości pracodawców.

 

Specjalistów wciąż brakuje

Mimo zwolnień w branży IT niedobór kandydatów wciąż jest odczuwalny. To drugi najczęściej wskazywany przez managerów problem. I na razie nic nie wskazuje na to, by zniknął. Prognozy wydatków na IT wskazują, że przynajmniej do 2026 roku rynek będzie się borykał z niedoborem specjalistów.

Z mojego punktu widzenia wciąż największym wyzwaniem jest niedobór adekwatnych kandydatów. Nie mam tu na myśli ludzi znających wszystkie najnowsze wersje stosowanych w projekcie technologii, ale takich, którzy są gotowi się ich nauczyć – mówi w raporcie Awareson Michał Kasprzyk, Head of Alcon Global Services Regional Center.

Mimo spowolnienia, prawie 62% firm rozbudowuje swoje zespoły. Rośnie też popyt z zagranicy, bo międzynarodowe korporacje sięgają po naszych, wciąż tańszych pracowników. Pojawiają się nowe wyzwania: aplikacji na ogłoszenia jest więcej, ale trudniejsza jest selekcja.

 

Dane, AI i chmura na topie

Sytuacja kandydatów zależy od doświadczenia i stacku technologicznego.  Seniorzy i eksperci są rozchwytywani. Na gorsze zmienia się za to sytuacja pracowników z doświadczeniem od 2 do 5 lat. Mid developerzy, którzy w zeszłym roku odważnie wychodzili z oczekiwaniami na rynek (czasami wygórowanymi i wyższymi niż seniorzy), teraz są dużo bardziej elastyczni.

Coraz trudniej mają juniorzy. W obliczu spowolnienia, firmy starają się zatrzymywać najbardziej produktywnych pracowników, zwykle samodzielnych seniorów i ekspertów, praktycznie nie tworząc nowych miejsc pracy dla juniorów. To co logiczne w czasie kryzysu, może jednak skutkować zwiększonym niedoborem talentów za rok lub dwa.

Trudno przewidywać przyszłość, ale rozwój na polu AI sugeruje, że specjaliści od machine learning oraz obszaru data będą coraz bardziej poszukiwani. Nie wygląda jednak na to by stawki w ogłoszeniach o pracę oferowane w branży miały znacząco wzrosnąć w 2024 roku – ocenia Krzysztof Kempiński, autor popularnego podcastu Porozmawiajmy o IT i współzałożyciel portalu SOLID.Jobs z ogłoszeniami o pracę w IT.

Jeśli chodzi o technologię – stawki rosną w obszarze ERP, security, cybersecurity oraz dla specjalistów i architektów rozwiązań chmurowych. Wysoko wyceniane są kompetencje związane z AI, Machine Learning i przetwarzaniem danych.

 

Praca zdalna w centrum uwagi

Raport Awareson pokazuje, że to nie wynagrodzenia będą w najbliższym czasie kluczowe w negocjacjach między kandydatami i pracodawcami, a powrót – przynajmniej częściowy – do biur.

Praca zdalna to dla liderów IT nie tylko łatwiejszy dostęp do większej puli talentów, ale też wyzwania związane z zarządzaniem zespołami na odległość, oceną efektywności ich pracy, a przede wszystkim ze spadkiem zaangażowania pracowników. Dlatego w badaniu Awareson aż 27% managerów IT zadeklarowało, że będzie chciało zwiększyć obecność specjalistów w biurach w przyszłym roku – mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, Head of Marketing w Awareson i koordynatorka badania.

Spotkają opór sporej grupy kandydatów: 26% specjalistów deklaruje, że chce pracować wyłącznie zdalnie, kolejnych 23% dopuszcza obecność w biurze maksymalnie raz w tygodniu. Wyzwaniem będzie nie tylko przekonanie pracowników do częstszej obecności w siedzibie firmy, ale też przemodelowanie zasad budowania kultury, mentoringu i współpracy w zespołach.

Raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024” powstał na podstawie 4 badań przeprowadzonych w połowie 2023 roku wśród 700 specjalistów IT i SAP oraz 69 firm IT lub z działami IT w Polsce.

 

POBIERZ BEZPŁATNIE RAPORT TUTAJ


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43