Dlaczego specjaliści IT i SAP zmieniają pracę i jak ich zatrzymać – raport Awareson.

umieszczono: 20.10.2022

O wynagrodzeniach w IT mówiło się w tym roku więcej niż o transferze Roberta Lewandowskiego do Barcelony. Ale jak wiemy „Lewy” zmienił barwy nie tylko dla pieniędzy – podobnie jest z polskimi specjalistami IT i SAP. Wg badania Awareson co czwarty z nich zmienił w tym roku pracę z powodu pieniędzy. Jednocześnie wysokie wynagrodzenie nie wystarcza, żeby zatrzymać dobrego pracownika w firmie na dłużej. Rotacja w branży technologicznej jest znacznie wyższa niż w pozostałych. To pierwsze wnioski z raportu „Nie tylko pieniądze. Rynek pracy IT i SAP 2023.”, kompleksowej analizy trendów na technologicznym rynku pracy w  Polsce. Cały raport Awareson można pobrać tutaj: https://www.awareson.com/getthereport/pl/

Wynagrodzenie było powodem ostatniej zmiany pracy przez 25,9% specjalistów IT i SAP. Ogłoszenia bez podanych „widełek” płacowych nie są przez nich brane pod uwagę, a negocjacje stawki zwykle możliwe… jedynie w górę.

–  Pieniądze są w tym roku dla kandydatów ważniejsze niż rozwój – odwrotnie niż rok wcześniej. To przede wszystkim pokłosie inflacji i Polskiego Ładu. W pewnym sensie specjaliści monetyzują też swój wysiłek i inwestycję w rozwój z poprzednich lat – wyjaśnia Anna Szczepowska, CEO Awareson. – Kandydaci wykorzystują też niesłabnący popyt zagranicznych firm, dla których stawki w Polsce wciąż nie są wygórowane. (sprawdź jak wspieramy firmy w budowaniu zespołów IT i SAP)

Drugim najczęstszym bodźcem do zmiany pracy w IT jest rozwój. Wskazuje na niego blisko 22% badanych. To szeroka kategoria, pod którą kryją się m.in.: chęć pracy przy projekcie z ciekawym stosem technologicznym, praca w zespole ludzi z wysokimi kompetencjami i dostępność szkoleń. Zdaniem części managerów IT zaproszonych do współpracy przy raporcie Awareson, długofalowo to właśnie rozwój będzie dla kandydatów kluczowy.

Specjaliści IT mają wrodzoną potrzebę samodoskonalenia się – w tej branży jest to naturalna cecha. Z mojego doświadczenia wynika, że w trakcie rozmów rekrutacyjnych, specjaliści IT przywiązują większą wagę nie do finansów, a właśnie do stosu technologicznego. Do tego coraz częściej dopytują, czy jesteśmy w stanie zaproponować indywidualnie opracowany plan rozwoju – argumentuje Paweł Dzieniarz, Project and Delivery Manager w Mettler-Toledo International.

Badanie Awareson pokazuje też, że wynagrodzenie było najczęstszym powodem długotrwałego związania specjalistów IT i SAP z pracodawcą. Jako powód pozostawania w firmie dłużej niż rok podało go 17,2% badanych. Nie jest to jednak powód wystarczający.
W ubiegłym roku pracę zmieniło prawie 14% respondentów.

Kandydaci często zmieniają pracę dla pieniędzy, ale trudniej ich samym wynagrodzeniem zatrzymać. Z punktu widzenia pracodawcy motywacja finansowa jest najbardziej ryzykowna. Pieniądze nie wiążą kandydata z wartościami i celami firmy, więc takiego pracownika łatwo jest stracić – dodaje Anna Szczepowska.

Rotacja w branży IT jest aż o 10 punktów procentowych wyższa niż w innych branżach. Jak w takim razie zatrzymać najlepszych pracowników? Ponad 15% badanych wskazało na atmosferę, o którą firmy IT dbają coraz skuteczniej.

W zarządzaniu kluczowa wydaje się kultura korporacyjna, w jakiej przychodzi nam pracować. Kultura, która uwzględnia to jak pracujemy ze sobą, skąd pracujemy oraz jak rozwijamy się w pracy. Umiejętność dopasowania tej właśnie kultury do wciąż jeszcze zmieniających się uwarunkowań rynkowych zdaje się kluczowym wyzwaniem współczesnych liderów IT – mówi Dariusz Dajszczyk, Senior Director, Global Employee Support, Hitachi Vantara.

Mówiąc o pieniądzach w IT często pomija się informację o tym z czego wynikają te wysokie jak na polskie realia wynagrodzenia. Konkurencja firm o talenty technologiczne jest globalna, specjaliści inwestują w swój rozwój i pracują ponadprzeciętnie dużo. Z badania Awareson wynika, że 46% z nich pracuje powyżej 8 godzin dziennie, w tym 30% więcej niż 9 godzin na dobę.

 

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43