Kim jest Fullstack Developer?

Fullstack Developer to programista, który posiada wiedzę z zakresu programowanie zarówno z zakresu technik Frontendowych, jak i Backendowych. Dzięki posiadanej wiedzy z obydwu tych obszarów Fullstack Developer jest programistą samowystarczalnym i może samodzielnie zaprojektować aplikację od A do Z. Zajmuje się wówczas przygotowaniem logicznej mechaniki działania aplikacji, administracją serwera lub bazy danych, projektowaniem strony wizualnej, kodowaniem oraz integracją systemów. Właśnie z tych względów Fullstack Developer jest jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy.

Stack technologiczny – co należy do kompetencji Fullstack Developera?

Fullstack Developerem zostaje zazwyczaj programista, który ma już doświadczenie w pracy z kodowaniem, gdyż łatwiej jest mu układać w głowie wiedzę zdobytą w czasie swojej kariery zawodowej.

Do pracy na tym stanowisku potrzebna jest znajomość konkretnych technologii, a należą do nich:

  • HTML5 i CSS3 – podstawowe języki Frontendowe, będące znacznikami, dzięki którym opisuje się wygląd aplikacji, określa tytuły i umieszcza linki,
  • JavaScript – bardziej zaawansowany język Frontendowy, za którego pomocą tworzy się wszelkiego rodzaju animacje, przejścia na inne strony itp.,
  • przynajmniej jeden język Backendowy, np. Java, C++ czy PHP,
  • system kontroli GIT,
  • bazy danych, np. należące do rodziny SQL, które mają kluczowe znaczenie, np. w aplikacjach sprzedażowych,
  • co najmniej jeden Framework Frontendowy, np. React oraz jeden Backendowy np. Symphony,
  • zasad działania HTTP oraz projektowania REST API,
  • środowiska NodeJS.

Zadania na stanowisku Fullstack Developera

Programista Fullstack to osoba, która ma ogromną wiedzę, lecz co za tym idzie, jest obarczona dużą ilością zadań w swojej pracy. Obejmują one wszystkie obszary związane z procesem wytwarzania oprogramowania. Do zadań, które Fullstack Developer może wykonywać należą:

  • tworzenie interfejsów użytkowników,
  • przygotowywanie dokumentacji technicznej,
  • pisanie testów jednostkowych,
  • współprojektowanie nowych funkcji technicznych wraz z UX Designerem,
  • projektowanie, rozwijanie i utrzymywanie wydajnego kodu.

Gdzie Fullstack Developer może znaleźć pracę?

Jako, że Fullstack Developer jest właściwie najbardziej poszukiwanym specjalistą w branży IT, pracę może znaleźć właściwie w każdym miejscu – od małego start-upu po wielkie korporacje. Branże, które najczęściej poszukują Fullstacków to firmy audytorsko-doradcze, komunikacyjne oraz związane z bankowością lub księgowością.

Oferty pracy dla Fullstack Developera

Ofert pracy na stanowisko Fullstack Developera jest naprawdę wiele. Do najczęstszych wymagań, oprócz wcześniej wymienionych umiejętności twardych, należy doskonała znajomość języka angielskiego (min. poziom B2, choć najczęściej spotyka się C1) oraz szeroka gama umiejętności miękkich, takich jak samodzielność, umiejętność rozwiązywania problemów czy umiejętność pracy w zespole.

Do najczęściej powtarzających się benefitów, jakie deklarowane są w ogłoszeniach o pracę na stanowisku Fullstack Developer należą m.in.: wysokie wynagrodzenie, rekrutacja w formie online, praca zdalna lub hybrydowa czy stała długość kontraktu. Ponadto w niektórych ofertach proponowane są podróże służbowe, budżety doszkalające, płatne urlopy na kontrakcie B2B oraz możliwość rozpoczęcia pracy od zaraz.

Średnie zarobki dla Fullstack Developerów, zatrudnionych na umowę o pracę w zależności od stanowiska to: 6 250 – 10 000 zł dla juniora, 12 000 – 18 000 zł dla mida oraz 16 000 – 22 000 zł dla seniora.