Kim jest i czym zajmuje się .NET Developer? Jak wygląda praca na tym stanowisku? 

.NET Framework, w skrócie po prostu .NET to środowisko uruchomieniowe typu open source, opracowane i rozwijane przez firmę Microsoft. Jest to technologia niebędąca związana ściśle z konkretnym językiem programowania, a programy mogą być napisane w językach takich jak m.in. C++, C# czy J#. .NET ma swoje początki we wczesnych latach dwutysięcznych, kiedy został wydany na zamkniętej licencji z myślą o wykorzystaniu go w systemach Windows. Od tego momentu sporo się zmieniło, gdyż .NET doczekał się już wielu wersji, przeszedł na otwartą licencję, a obecnie można uruchamiać aplikacje napisane z jego użyciem na Widnows, Linux, macOs oraz w innych środowiskach uruchomieniowych.

 

.NET Developer – czym dokładnie się zajmuje?

Rola .NET Developera nie jest jednoznaczna, jest ona zależna od opracowywanego projektu, ponieważ środowisko .NET umożliwia tworzenie aplikacji na różne platformy: mobilne, Azure lub webowe. Poza tym osoby pracujące na tym stanowisku mają możliwość tworzenia klasycznych aplikacji desktopowych z wykorzystaniem uniwersalnej platformy Windows. Z tego powodu, zadania, jakie mogą zostać powierzone programistom .NET są naprawdę różne – zaczynając od tworzenia prostych narzędzi konsolowych, przez oprogramowanie obsługujące bazy danych, aż do gier na silnikach Unity.

Jakie umiejętności powinien posiadać specjalista na tym stanowisku?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, z racji iż .NET nie jest ściśle związany z konkretnym językiem programowania, .NET Developer ma do wyboru wiele opcji. Jeśli chodzi o języki programowania to w zależności od zapotrzebowania, najczęściej wykorzystywane są C++, C#, Visual Basic, J#, Python czy F#. Oprócz samych języków, ważne są również narzędzia, a mogą należeć do nich Pakiet Visual Studio czy JetBrains.

Jak w każdej pracy, oprócz posiadanych twardych umiejętności, brane pod uwagę są również miękkie. Za te najbardziej pożądane można uznać biegłą znajomość języka angielskiego, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole czy pod presją czasu. Niezwykle ważna jest również otwartość na ciągłe zdobywanie nowej wiedzy.

Oferty pracy dla .NET Developera

Ofert pracy na stanowisko .NET Developer jest wiele. Pracodawcy zachęcają kandydatów do pracy różnymi benefitami. Do tych powtarzających się najczęściej, jakie deklarowane są w ogłoszeniach o pracę dla specjalisty .NET należą m.in.: wysokie wynagrodzenie, rekrutacja w formie online czy stała długość kontraktu. Ponadto w niektórych ofertach proponowane są budżety doszkalające, płatne urlopy na kontrakcie B2B oraz możliwość rozpoczęcia pracy od zaraz.

Średnie zarobki dla Programisty .NET, zatrudnionych na umowę o pracę w zależności od stanowiska to: 6 000 – 9 000 zł dla juniora, 16 000 – 22 000 zł dla mida oraz 14 000 – 20 000 zł dla seniora.

Przyjmuje się, że dolna granica zarobków proponowana jest osobom nieposiadającym komercyjnego doświadczenia, a wraz ze wzrostem umiejętności oraz doświadczenia, kandydat może liczyć na stawki z górnego zakresu. Oczywiście nie jest to żadna reguła i ostateczne zdanie leży po stronie potencjalnego pracodawcy.

Perspektywy zawodowe dla .NET Developera

Z uwagi na charakterystykę samego .NET, jest on technologią skierowaną do programistów rozwijających się głównie w kierunku backendowym, ale również Fullstack. .NET jest dość przyjaznym frameworkiem, pozbawionym większych dylematów technicznych, dzięki czemu chętnie sięgają po niego Juniorzy. Całą potrzebną wiedzą backendową można posiąść samodzielnie, bez konieczności uzyskania wykształcenia kierunkowego. .NET cieszy się niezwykle rozbudowaną społecznością, a także mnóstwem gotowych rozwiązań dostępnych na platformie, co sprawia, że technologia ta jest stale rozwijana i dopasowywana do zmieniającego się rynku IT.

Warto w tym miejscu również zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach odnotowuje się prawdziwy wysyp Juniorów Frontend Developerów. Co za tym idzie, osobie bez doświadczenia komercyjnego trudniej jest dostać pracę w tym obszarze. W tej sytuacji wybranie technologii backendowej, która ma niższy próg wejścia dla juniorów, może zwiększyć szansę na dostanie się do świata IT.