SAP ABAP Developer – jak wygląda jego praca? 

ABAP to język programowania wysokiego poziomu stworzony przez niemiecką firmę SAP SE, a jego pierwsze implementacje sięgają jeszcze lat osiemdziesiątych. Jest to język, który pierwotnie miał być używany do tworzenia prostych raportów przez ludzi biznesu. Celem stworzenia tego języka było danie możliwości samodzielnego pisania programów przez osoby związane ze sprzedażą, finansami, księgowością czy zarządzaniem. Jako, że z założenia język miał być prosty i dostępny dla wszystkich, z pisaniem programów miał sobie poradzić każdy, bez konieczności pomocy ze strony profesjonalnych programistów.

 

W praktyce jednak okazało się, że większość osób związanych z biznesem, w ogóle nie odnajdywało się w świecie technologii. Z biegiem czasu zarówno obszar biznesowy, jak i technologiczny, ewoluowały do takiego stopnia, że zwyczajnie stały się zbyt obszerne i zaawansowane, aby należały do kompetencji jednej osoby. Takim sposobem powstało nowe stanowisko pracy – Developera SAP.

 

SAP Developer – kim jest programista SAP?

Programista SAP to nikt inny, jak osoba programująca w języku ABAP na potrzeby środowiska SAP. Środowisko to jest podzielone na trzy główne części: developerów, którzy programują, testerów, którzy testują poprawność oprogramowania oraz konsultantów, którzy implementują gotowy już produkt u klienta. Z racji, że celem każdego przedsiębiorcy jest nieustanne pięcie się w górę, jego biznes się rozrasta, więc możliwe jest, że będzie potrzebował on nowych funkcji w swoim systemie SAP. Dlatego też zespół SAP, nawet po zaimplementowaniu systemu, pozostaje z klientem w stałym kontakcie, a SAP Developer będzie wsparciem dla zmieniających się potrzeb biznesowych.

 

Model pracy

Większość osób pracujących w branży IT ceni sobie model pracy zdalny. Niestety w środowisku SAP raczej jest to niemożliwe – mało, że zazwyczaj muszą pracować stacjonarnie lub hybrydowo to nierzadko czekają ich także podróże służbowe do klientów. Fizyczna obecność zespołu u klienta ułatwia komunikację i usprawnia proces tworzenia całego oprogramowania. Bywają oczywiście wyjątki – szczególnie, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo danych, na przykład gdy klientem jest organizacja wojskowa lub firma, która zwyczajnie nie udziela wstępu na swój teren zewnętrznym wykonawcom. Dla tych, których ulubionym miejscem pracy jest ich pokój, będzie to element niepożądany, jednak dla innych, znudzonych ciągłym programowaniem w czterech ścianach, będzie to ogromna zaleta. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Programista ABAP, dzięki swoim podróżom i pracy przy klientach, jest blisko biznesu, dzięki czemu rozwija swoje kompetencje nie tylko z zakresu programowania.

Sprawdź także:

Praca SAP Tester

Programowanie w języku ABAP

Choć oryginalna składnia języka ABAP przypomina składnię archaicznego już dzisiaj COBOLa to obecnie SAP dąży do pełnej obiektywizacji, a uzupełniany jest takimi technologiami jak Dynpro, Web Dynpro czy Business Server Pages służą do prezentacji danych. Samo programowanie w języku ABAP nie jest skomplikowane i praktycznie każdy, kto w jakikolwiek sposób związany jest z technologiami może zacząć swoją przygodę w środowisku SAP. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że ABAP jest niezwykle obszernym językiem i o ile, samo napisanie kodu nie będzie stanowiło większego problemu, tak kłopotliwe może okazać się znalezienie miejsc, w których kod zacznie sprawować funkcję użytkową.

 

Aby zacząć programować w języku ABAP, należy posiadać umiejętności takie jak:

  • pisanie rozszerzeń,
  • programowanie ekranów, raportów, wydruków,
  • debugowanie,
  • integracja z wykorzystaniem IDOC-ów i technologii EDI, ALE, RFC,
  • użycie BADI, BAPI,
  • optymalizacja selekcji przy wykorzystaniu obszernych dzisiaj ilości danych.

 

Jak na każdym stanowisku, oprócz umiejętności twardych, niezwykle ważne są także umiejętności miękkie i w tym przypadku będą należeć do nich m.in.: zdolności komunikacyjne, świetna intuicja, umiejętność pracy w zespole czy chęć podnoszenia swoich kwalifikacji, zarówno z zakresu technologicznego, jak i biznesowego. Przydatna także okaże się znajomość języków obcych: angielskiego i niemieckiego.