SAP Tester – na czym polega jego praca?

SAP (z angielskiego Systems Applications and Products in Data Processing) to zintegrowany system, stworzony przez niemiecką firmę SAP SE, który usprawnia zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki przeróżnym narzędziom tego systemu, można obsługiwać procesy z zakresu księgowości, logistyki, działu HR i wiele więcej. Jednak sam system to nie wszystko, potrzebny jest także specjalista, który będzie potrafił go obsłużyć.

 

SAP Konsultant a SAP Tester

SAP Konsultant to osoba, która zajmuje się wdrażaniem i modernizacją systemów SAP. Jest to stanowisko przyszłościowe, dobrze płatne, ale również niezwykle wymagające. Do zadań SAP Konsultanta należy między innymi:

 • przeprowadzanie analiz biznesowych i wdrażanie SAP u konkretnych klientów, według przygotowanego wcześniej planu,
 • przygotowanie i omówienie konkretnej dokumentacji,
 • monitorowanie poszczególnych etapów wdrażania systemu informatycznego,
 • ulepszanie modułów SAP i tworzenie nowych komponentów.

Jeszcze do niedawna na liście najważniejszych obowiązków Konsultanta SAP znajdowało się również testowanie funkcjonalności aplikacji w systemach SAP oraz wyłapywanie błędów i naprawianie ich, natomiast praca przy tym oprogramowaniu zaczęła być tak rozbudowana, że było jej za dużo jak dla jednego człowieka. Aby rozwiązać ten problem, stworzono stanowiska, specjalizujące się w danej dziedzinie dotyczącej SAP. Jednym z takich stanowisk jest właśnie SAP Tester, który, jak sama nazwa wskazuje, przejął rolę m.in. testowania funkcjonalności aplikacji.

Sprawdź także:

Praca SAP ABAP

Jakie umiejętności powinien posiadać Tester SAP?

Aby odnaleźć się w pracy na stanowisku Testera SAP, należy posiadać podobny zestaw kompetencji, jaki posiada Konsultant tego oprogramowania oraz wiedzę z zakresu testowania manualnego i/lub automatycznego. Do najważniejszych umiejętności w tej dziedzinie należą:

 • realizowanie testów w środowisku SAP,
 • sprawdzanie aplikacji pod kątem bezbłędnego działania,
 • raportowanie i dokumentowanie znalezionych problemów i błędów w ramach kolejnych faz testowych,
 • dokumentowanie i ocena wyników testów manualnych i/lub automatycznych,
 • opracowywanie dokumentacji testowej (scenariuszy testowych, przypadków testowych, raportów),
 • ocena dostępnych oraz nowych narzędzi wspomagających testowanie i raportowanie rezultatów,
 • aktywne uczestnictwo w monitorowaniu, wdrażaniu i optymalizacji procesów testowych,
 • umiejętność pracy w zespole i/lub umiejętność samodzielnej pracy.

 

Oczywiście, jak na każdym stanowisku, oprócz zdolności twardych, ważne są także zdolności miękkie, do których należą m.in. zarówno samodzielna praca, jak i praca w zespole, umiejętność rozwiązywania problemów, czy chęć podnoszenia swoich kwalifikacji. Dla osób, które już jakiś czas temu chciały spróbować swoich sił w środowisku SAP, a przerażał je kontakt z klientem – tu mamy dobrą wiadomość: na pierwszym planie klientem w dalszym ciągu zajmuje się SAP Konsultant, a Tester najprawdopodobniej w ogóle nie będzie mieć takiego kontaktu.

 

W pracy przy SAP, ciekawym aspektem jest znajomość języka obcego, bo o ile, na innych stanowiskach w branży IT stało się już niemal normą – doskonałe posługiwanie się językiem angielskim, tak w tym obszarze częściej spotyka się obowiązkową znajomość języka niemieckiego, co w naszym kraju jest jednak niszą. Wynika to z faktu, że sam SAP wywodzi się właśnie z Niemiec i konieczna bywa komunikacja z niemieckimi zespołami.

Praca Testera SAP – jakie są perspektywy zawodowe?

Praca w zawodach SAP jest bardzo perspektywicznym kierunkiem, ze względu na nieustannie rozwijające się zapotrzebowanie w tym obszarze. Branże, które obecnie najbardziej pożądają współpracy ze specjalistami SAP to branże konsultingowe, finansowe, księgowe, czy logistyczne.

 

Jeśli chodzi ściśle o stanowisko Testera SAP to w tym momencie w Polsce ofert pracy jest jeszcze niewiele, natomiast za granicą pojawia się ich już całkiem sporo, w związku z czym możemy przewidywać, że zapotrzebowanie na tych specjalistów i w naszym kraju będzie ciągle rosło. Jest to więc doskonały moment, aby pomyśleć nad tym kierunkiem, bo gdy SAP Testerzy staną się bardziej pożądani na polskim rynku pracy, to wykształcony specjalista będzie o krok przed konkurencją.