Konsultant SAP SD – kim jest i czym się zajmuje?
Konsultant SAP SD, pochodzi od SAP Sales and Distribution. Osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się wsparciem sprzedaży i dystrybucji, a także zarządzaniem cenami i rabatami oraz fakturowaniem sprzedaży produktów i usług.
Do obowiązków Konsultanta SAP SD należy ponadto projektowanie całej struktury Sales and Distribution, dostosowywanie jej do bieżących potrzeb oraz przeprowadzanie odpowiednich testów.
Za co dokładnie odpowiada Konsultant SAP SD w firmie?
- Rozwiązania systemowe – Konsultant SAP SD na podstawie wymagań biznesowych klienta dostarcza niezbędne rozwiązania systemowe. System zostaje odpowiednio dostosowany, tak aby spełniał wszystkie funkcje, których oczekuje klient.
- Testowanie SD – odpowiednia konfiguracja testów SD może zapewnić maksymalizację korzyści płynących z obszaru SAP SD, co pozwoli działać tak wydajnie, jak to tylko możliwe.
- Rozwiązywanie problemów – w przypadku problemów z wdrożeniem SAP SD, Konsultant będzie mógł je zbadać, a także przeanalizować i rozwiązać.
- Proponowanie ulepszeń – dzięki wiedzy i doświadczeniu, które nabył Konsultant na stanowisku SAP SD, będzie mógł zaproponować ulepszenia, zgodne z potrzebami klienta, które mogą przynieść korzyści firmie.
- Usługi doradcze – Konsultanci SAP SD są również w stanie świadczyć usługi doradcze, zarówno w zakresie wdrożeń, jak i innych projektów wspierających. Ważne jest, aby mieć obok siebie eksperta, który będzie w stanie udzielić porady, gdy jest ona potrzebna.
- Szkolenie – wiedza to jedno, ale doświadczenie, które posiada Konsultant mid lub senior, jest nieocenione. Doświadczeni konsultanci SAP SD mogą przeprowadzać szkolenia dla pozostałych pracowników, dzięki czemu zdobędą oni gruntowną wiedzę na temat systemu, co doprowadzi do podniesienia ich kompetencji.
- Mentoring – oprócz prowadzonych cyklicznie lub okazyjnie szkoleń, doświadczeni konsultanci mogą zostać mentorami dla juniorów. Wówczas mid lub senior pracuje na co dzień z osobą wdrażającą się, obserwuje jej działania oraz pomaga w codziennej pracy.
Jakie umiejętności miękkie powinien posiadać Konsultant SAP SD w codziennej pracy?
- Umiejętności komunikacyjne i interpersonalne – chociaż SAP SD jest obszarem, w którym Konsultant będzie pracował samodzielnie, to będzie musiał również posiadać dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne i interpersonalne.
- Zorientowanie na wyniki – na tym stanowisku nacisk jest kładziony na osiąganie dobrych wyników w swojej pracy.
- Elastyczność – w pracy w tym obszarze zadania i priorytety co chwilę się zmieniają, wraz z nadejściem nowych sytuacji. Konsultant SAP SD musi być mieć elastyczne podejście i umieć priorytetyzować zadania, nad którymi obecnie pracuje.
- Chęć poszerzania swojej wiedzy – technologie wciąż się zmieniają, więc ważne jest, aby na tym stanowisku nie stać w miejscu, tylko nieustannie się szkolić.
- Komunikacja pisemna – SAP SD to obszar, w którym wymagane jest sporządzanie dokumentacji, więc Konsultant musi posiadać solidne umiejętności komunikacji pisemnej.
- Motywacja – ponieważ ta rola jest przeznaczona dla osoby, która będzie pracować niezależnie, ważne jest, aby była ona samodzielna i miała dużą motywację.
- Umiejętność organizacji – Konsultant SAP SD będzie musiał pracować nad szeregiem różnych zadań, musi być więc wysoce zorganizowany i umieć dobrze zarządzać zadaniami.
- Umiejętność zarządzania czasem – przy wielu obowiązkach i deadlinach, kluczowe są umiejętności zarządzania czasem. Jeśli Konsultant posiada już doświadczenie w zarządzaniu projektami, będzie to niezwykłym atutem.