Kogo nie może zabraknąć w zespole IT? Specjalizacje 2023 w cenie.
W 2023 roku zapotrzebowanie na specjalistów IT wciąż będzie gigantyczne. Wdrożenie nowej wersji oprogramowania SAP, dyrektywy unijne nakazujące zwiększenie cyberbezpieczeństwa, konieczność automatyzacji pracy i analizowania coraz większego strumienia danych sprawią, że specjaliści będą mieli pełne ręce roboty.
Przykład to migracja do SAP/4HANA. Jeden z największych producentów oprogramowania biznesowego ERP ogłosił, że do 2027 roku przestanie wspierać poprzednią wersję systemu ECC 6.0 wykorzystywanego przez tysiące firm. Migracja do wyższej wersji oprogramowania SAP staje się więc nieunikniona. To ogromne wyzwanie, szczególnie dla globalnych firm, bo wymaga zmian w wielu krytycznych obszarach biznesowych firmy i w wielu lokalizacjach. Niełatwo mu podołać – wg raportu Gartner aż 75% wdrożeń i migracji SAP jest prowadzonych nieudolnie, dlatego pozyskanie doświadczonych managerów i konsultantów będzie dla firm pracujący z SAP kluczowe.
Ogromny popyt na specjalistów będzie też generować rozwój sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych na potrzeby biznesu oraz bezpieczeństwo.
Zmiany w regulacjach, a rynek pracy.
Zapotrzebowanie na role generowane jest przez potrzeby biznesowe, ale również zmiany w polskich i unijnych przepisach. Szczególnie wrażliwy na regulacje jest sektor finansowy, który swoją drogą realizuje jedne z większych projektów IT. Dlatego też warto patrzeć w kierunku przemian jakie go dotykają. Ten rok obfitować będzie w kolejne zmiany i regulacje. Bardzo ciekawy wątek to rozporządzenie DORA, czyli akt w sprawie operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego, który nałoży na firmy z tego sektora nowe obowiązki dotyczące zgodności i bezpieczeństwa. Będzie on dotyczyć ok. 22 tys. banków, firm inwestycyjnych, dostawców aktywów cyfrowych i firm ubezpieczeniowych w Unii Europejskiej.
Skoro jesteśmy przy dyrektywach, to jeszcze większy wpływ na rynek pracy IT będzie mieć NIS 2, czyli dyrektywa w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa Unii. Obie regulacje sprawią, że projekty z zakresu cyberbezpieczeństwa, nabiorą nowego tempa, a tym samym zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu będzie rosło. W związku z tym, że jest to obszar trudny i nienasycony, można się spodziewać wzrostu stawek dla najbardziej doświadczonych osób.
Specjaliści szczególnie poszukiwani:
DevOps:
Skoro na rynku brakuje obecnie nawet kilkuset tysięcy devów, to warto optymalizować ich pracę. Przykład? Jeśli mamy w zespole np. 20 programistów, którzy poświęcają 1-2 godziny dziennie na budowanie skryptów, środowiska itp., i zatrudnimy do tego jednego DevOpsa, który zautomatyzuje i usprawni ich działania, to zatrudnienie takiego specjalisty natychmiast się zwraca, a efekt jego pracy jest długofalowy. Dodatkowym, bardzo wartościowym efektem pracy inżyniera DevOps, jest ograniczenie błędów wynikające z automatyzacji prac manualnych developerów. Data Scientist/Analyst/Engineer: sterowanie biznesu danymi to jedyna słuszna droga w budowaniu stabilnej i rozwijającej się firmy. Nigdy do tej pory nie pracowaliśmy i nie generowaliśmy tak wielkiej ilości danych. Nigdy też nie łączyliśmy w biznesie tak różnych zbiorów danych, by móc wyciągać odpowiednie wnioski i podejmować prawidłowe decyzje. Dlatego specjaliści od pracy na danych i ich interpretacji, mogą czuć się bezpiecznie jeżeli potrafią skutecznie łączyć technologię z doradztwem biznesowym.
RPA:
Automatyzacja pracy ludzkiej to serce idei informatyzacji przedsiębiorstw. Coraz trudniejszy dostęp do ludzi oraz coraz wyższe koszty pracy sprawiają, że technologie za cel stawiają sobie eliminowanie manualnych zadań. Robotics Process Automation w połączeniu z AI, sprawia, że ten obszar ma ogromny potencjał. Specjaliści od obu zagadnień, dzięki tak szerokiej akcji marketingowej dotyczącej OpenAI, będę mieli szanse na szukanie biznesowych zastosowań dla tych technologii.
Python developer:
Jako odpowiedź na ostatnie wydarzenia związane z OpenAI. Python to kluczowy język programowania dla rozwiązań AI oraz ML. Pamiętajmy, że to wciąż jeden z najpopularniejszych języków programowana wykorzystywany także poza Data Science. Jego zaletą jest bowiem szybkie uzyskanie rezultatów biznesowych.
Inżynier aplikacji Low Code:
Niepewność gospodarcza oraz widmo potencjalnej recesji, może spowodować wstrzymanie dużych projektów wdrożeniowych. To nie sprawi jednak, że potrzeby biznesu znikną. Pojawia się więc przestrzeń do wdrożeń mniejszych rozwiązań, szybciej dostarczanych. To sprawia, że aplikacje Low Code, jak chociażby Power Platform Microsoftu, stają się języczkiem u wagi.
Konsultanci SAP i developerzy ABAP:
Z danych SAP z połowy 2022 roku wynika, że ponad 60% użytkowników S/4HANA stanowią nowi użytkownicy systemu. Kogo w pierwszej kolejności będą szukać firmy? Project managerów, zwłaszcza z doświadczeniem we wdrożeniu projektów migracyjnych end-to-end i analityków definiujących potrzeby organizacji przy integracji SAP z istniejącą infrastrukturą. Niezbędni będą konsultanci SAP, zaczynając od SAP FI i CO oraz developerów ABAP
Eksperci Cyber Security:
Poszukiwani są eksperci z każdego obszaru bezpieczeństwa: sieci, systemów, urządzeń, użytkowników. Do zabezpieczania prostych włamań i z racji braku ludzi, coraz częściej firmy będą wykorzystywać sztuczną inteligencję, ale deficyt ekspertów jest szacowany nawet na 3,5 mln na świecie. Jakie stanowiska są najtrudniejsze do obsadzenia? Pentester, Information Security Auditor, Advanced Threat Analyst, choć nawet mniej doświadczeni specjaliści na pewno znajdą zatrudnienie bez problemu.
PEŁNY RAPORT „ZWOLNIENIA W IT. ROZWIEWAMY MITY”
SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.
CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.