Przyszłość pracy zdalnej w branży IT: nadchodzi nowa, hybrydowa rzeczywistość

umieszczono: 27.09.2023

W ostatnich latach praca zdalna stała się nieodłącznym elementem branży IT. Firmy zrozumiały, że wiele zadań można wykonywać sprawnie z dowolnego miejsca, co pozwala między innymi na poszerzenie zespołu o zdolnych specjalistów z różnych zakątków świata. Programiści, testerzy oprogramowania, analitycy danych i inni specjaliści IT pracują więc głównie z domu, doceniając obniżenie kosztów dojazdu do biura i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Pomimo korzyści, wiele wskazuje na to, że moda na pracę zdalną zaczyna jednak słabnąć. Pracodawcy coraz częściej zapraszają pracowników do biur, choć wielu z nich wcale nie chce wracać do modelu pracy stacjonarnej. Trend ten jest już wyraźny za oceanem, ale czy przyjmie się także u nas?

 

Ponad trzy lata po tym, jak praca zdalna stała się regułą podczas pandemii COVID-19, wiele firm zaczyna się wycofywać z tego rozwiązania. Nawet technologiczni giganci, którzy jako pierwsi umożliwili pracę z domu, sprowadzają inżynierów i kierowników projektów z powrotem do biura.

Już kilka miesięcy temu dyrektor generalny Open AI, Sam Altman, mówił o tym, że praca zdalna była „nieudanym eksperymentem”, nazywając ją jednym z „najgorszych błędów branży technologicznej od dłuższego czasu” twierdząc, że praktyka ta szkodzi kreatywności, zwłaszcza w przypadku start-upów. Elon Musk zasugerował wprost pracownikom jeszcze wtedy Twittera, obecnie X, że praca z biura nie „nie jest opcjonalna”. Z bezterminowej pracy zdalnej na rzecz pracy hybrydowej zrezygnował też Google, a ostatnio Zoom ogłosił, że wszyscy pracownicy, którzy mieszkają mniej niż 80 km od biura, muszą pojawiać się w nim co najmniej dwa razy w tygodniu. Wygląda więc na to, że firmy, które umożliwiły pracę zdalną na całym świecie, same już w nią nie wierzą.

 

Już nie zdalna, ale hybrydowa

Podobnie zaczyna się już dziać na naszym podwórku. Choć opcja pracy w pełni zdalnej wciąż stanowi większość branżowych ogłoszeń, to coraz częściej wymogiem stawianym kandydatom jest pojawianie się przez kilka dni w tygodniu w biurze. Odejście branży IT od pracy w pełni zdalnej potwierdzają dane Awareson. Wynika z nich, że najbliższych 12 miesiącach co czwarta firma zaprosi specjalistów IT do biur w modelu hybrydowym, podczas gdy do tej pory aż 2/3 dawało pracownikom dowolność wyboru miejsca pracy. Branża nowych technologii i tak jest w tym względzie zdecydowanie bardziej zachowawcza niż inne. Dane Microsoft pokazują, że globalnie ponad połowa firm planuje wprowadzenie pracy w 100% z siedziby firmy.

Co na to kandydaci do pracy w branży IT? Dane Awareson pokazują, że jeszcze rok temu odrzucali oni nawet najlepsze oferty, które wiązały się choćby ze sporadycznymi wizytami w firmie. Teraz nie są już tak kategoryczni. Tylko co czwarty szukający zatrudnienia w IT absolutnie odmawia pracy hybrydowej, a prawie co trzeci jest skłonny wrócić do biura na dwa dni w tygodniu.

Praca z domu – bez innowacji i motywacji

Skąd taka zmiana i odwrót firm IT od pracy zdalnej? Wzrost liczby ofert hybrydowych może świadczyć o tym, że ponownie pojawiła się potrzeba angażowania pracowników w życie biurowe, które pozwala na większe utożsamienie się z organizacją i wyzwala kreatywność. Wielu pracodawców jest przekonanych, że innowacja wymaga swobodniej wymiany doświadczeń i pomysłów, a nowa idea może się zrodzić tylko w grupie. W biurze łatwiej wymienia się informacje między różnymi zespołami projektowymi, a spotkania online nie dają takiej swobody jak np. myśl rzucona podczas spotkania w sali konferencyjnej. Przy pracy zdalnej spada też motywacja pracowników i rośnie rotacja. Liderzy przyznają ponadto, że w pandemii zatrudniano na hurra, nie do końca sprawnie planując podział zadań. Doprowadziło to do overploymentu, czyli pracy na kilka etatów, a teraz utrudnia zarządzanie.

Nie bez znaczenia dla firm jest też niewątpliwie spadek produktywności. Badanie opublikowane niedawno przez amerykańską prywatną organizację badawczą non-profit National Bureau of Economic Research wykazało, że wydajność pracowników losowo przydzielonych do pracy w domu była o 18 proc. niższa niż od ich odpowiedników w biurze. Na potrzeby badania pracownicy w południowych Indiach zdalnie wprowadzający dane byli fotografowani co 15 minut przez wbudowaną kamerę laptopa, aby upewnić się, że nie zlecają swoich zadań na zewnątrz. Stwierdzono, że dwie trzecie spadku produktywności było widoczne już od pierwszego dnia, podczas gdy pozostała część wynikała z tego, że pracownicy biurowi z czasem uczyli się szybciej, niż ci pracujący z domu.

 

Hybrydowa ewolucja wyzwaniem dla firm

Praca zdalna w branży IT ewoluuje, ale niekoniecznie oznacza to jej całkowity koniec. Najbardziej prawdopodobne jest, że renegocjacja obecnych warunków zatrudnienia doprowadzi do kompromisu między tym, czego chcą pracownicy, a wymaganiami pracodawców. Możliwe, że firmy, szczególnie w tak szybko rozwijającej się branży jak IT, będą w zamian za powrót do biur oferować dodatkowe korzyści, na przykład krótszy tydzień pracy czy dodatkowy, płatny urlop. Żeby osiągnąć najlepsze wyniki w nowej, hybrydowej rzeczywistości kluczowe będzie więc dostosowanie się pracodawców do zmieniających się oczekiwań pracowników. Masowy powrót do biur wydaje się jednak, przynajmniej na razie, mało prawdopodobny.

 

 

Pobierz raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43