DevOps – najbardziej pożądany specjalista IT w tym roku?

umieszczono: 20.11.2023

Po kilku latach dynamicznego wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń, rynek pracy IT wyraźnie wyhamował. Ofert pracy jest o ponad 1/3 mniej niż rok wcześniej. Są jednak obszary IT, w których zapotrzebowanie na specjalistów rośnie – należy do nich m.in. DevOps. Dlaczego?

W największym uproszczeniu inżynierowie DevOps automatyzują i usprawniają pracę zespołów developerskich, pozwalając szybciej, bardziej efektywnie i ciągle dostarczać rozwiązania IT. Dla firm, które z jednej strony potrzebują rozwoju technologicznego, z drugiej borykają się ze spowolnieniem gospodarczym i redukcją kosztów – to rozwiązanie idealne. Zyskują bowiem bardziej skalowalne i wydajne rozwiązania.

 

Szukasz inżynierów DevOps? Skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie najlepszych DevOps-ów!

 

Kim są DevOpsi w Polsce?

Popyt nie słabnie – co z podażą? Wg danych z LinkedIn kompetencje w obszarze DevOps ma w Polsce 37 tys. osób, a na stanowiskach inżynierów, specjalistów liderów i managerów DevOps pracuje 11 tys. z nich. Wg portalu blisko połowa DevOpsów w Polsce ma ponad 10 lat doświadczenia zawodowego (całego doświadczenia). Potwierdzają to dane Awareson z badania przeprowadzonego w lipcu 2023. Wynika z nich, że seniorzy i eksperci (z doświadczeniem powyżej 9 lat w branży IT) stanowią 57% badanych, midzi 28%, a juniorzy 15%. Są wiec doświadczeni, ale jednocześnie młodzi. Większość badanych deklaruje, że ma między 31, a 40 lat.

DevOpsi to zwykle specjaliści, którzy dość dobrze lub bardzo dobrze znają już branżę IT. Najczęściej zdobywali wiedzę w praktyce jako developerzy, ITOpsi (specjaliści od operacji), analitycy czy testerzy.

2/3 z nich ukończyło studia informatyczne lub pokrewne jak mechatronika, telekomunikacja czy matematyka. I wciąż się rozwijają. Wg raportu SysOps/DevOps Polska co czwarty z nich poświęca na rozwój ponad 15 h miesięcznie, a tylko 6% deklaruje, że zupełnie nie znajduje czasu na douczanie się. Najpopularniejsze źródła wiedzy to YouTube, strony internetowe i bezpłatne kursy.

 

Jakich umiejętności potrzebuje DevOps?

Najważniejsze z nich to:

  • rozumienie procesu tworzenia i dostarczania oprogramowania,
  • znajomość narzędzi do budowania procesów Continuous Integration/Continuous Delivery – CICD (Azure DevOps, Jenkins, GitHub Actions itd.),
  • co najmniej podstawowa wiedza na temat tworzenia aplikacji (programowanie aplikacji),
  • umiejętności pracy z repozytorium kodu (zazwyczaj Git),
  • implementacja dostarczania kodu do klienta (deployment aplikacji),
  • umiejętność pisania skryptów automatyzacyjnych + infrastruktura jako kod (IaC),
  • umiejętności zarządzania serwerami oraz wdrożenia infrastruktury serwerowej,
  • umiejętność konfiguracji infrastruktury sieciowej,
  • znajomość wirtualizacji (serwerów) oraz konteneryzacji np. Docker,
  • znajomość narzędzi do monitoringu.

 

Jak pracują DevOpsi?

Dane Awareson pokazują, że ponad połowa – bo 54% badanych DevOpsów – pracuje na podstawie kontraktów B2B. Co czwarty przyznaje, że realizuje projekty dla więcej niż jednego klienta, przy czym jako dwóch klientów traktują też agencję lub firmę outsourcingową , z którą są związani i klienta końcowego.  Są w pełni elastyczni pod kątem formy zatrudnienia. Ponad 90% dla dobrego projektu przeszłoby z B2B na UoP lub odwrotnie.

Blisko 40% pracuje po godzinach – zwykle nie przekraczając 9 h pracy dziennie. Najczęściej wykonują swoje zadania w pełni zdalnie (72%) lub hybrydowo (28%). Dla dobrej oferty pracy są skłonni przychodzić do biura, ale nie więcej niż 3 dni w tygodniu.

 

Motywacja do pracy

Najczęstszym powodem zarówno zmiany pracy jak i pozostania w obecnym miejscu na dłużej jest możliwość rozwoju. To samo na pierwszym miejscu wskazują pozostali specjaliści IT. DevOpsi częściej niż inni zwracają za to uwagę na jakość zarządzania – to w ich przypadku motywacja tak samo istotna jak zarobki. Aż 84% badanych deklaruje, że jest zadowolonych z obecnego wynagrodzenia. Nie zmienia to faktu, że jednocześnie oczekują w najbliższym roku podwyżki – najczęściej o ok. 10%. Najczęściej zarobki mieszczą się w przedziale 130-240 zł/h, ale bardzo doświadczenie inżynierowie i liderzy mogą przekraczać pułap 300 zł/h.

Zarobki inżynierów DevOps:

  Mid Senior/Expert
B2B (netto zł/h) 130 – 160 160 – 240
PERM (brutto zł/mies.) 16 000 – 23 000 24 000 – 32 000

 

Ankietowani przez Awareson DevOpsi nie boją się utraty pracy, ale sami są otwarci na zmiany. 1/3 deklaruje, że zmieni pracodawcę w ciągu najbliższego roku.

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez Awareson w lipcu 2023 r. w grupie 204 specjalistów IT, od analityków portalu SOLID.Jobs, z Raportu Społeczności SysOps i DevOps w Polsce autorstwa fundacji SysOps/DevOps Polska oraz z LinkedIn.

 

Szukasz inżynierów DevOps? Skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie najlepszych DevOps-ów!

Pobierz raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.

 

 

autor: Anna Jaglińska-Prawdzik, Head of Marketing w Awareson

umieszczono: 20.11.2023


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43