Jak wejść na rynek pracy SAP i się rozwijać? Postaw na samorozwój

umieszczono: 11.07.2023

Konsultanci SAP żartują, że rozwój ich umiejętności ma trzy fazy: na początku z systemu nie rozumieją nic, potem myślą że rozumieją wszystko, a na końcu wiedzą, że jak wiele wciąż nie rozumieją. Zanim jednak konsultant trafi do firmy, która pozwoli mu przejść przez te etapy czeka go trochę pracy. Jak zacząć jeśli jesteśmy na początku drogi, a chcielibyśmy pracować w tym zawodzie? Kto ma szansę zostać konsultantem SAP? Jak i skąd uczyć się o tym systemie?

Konsultant SAP, który zajmuje się wdrożeniem systemu w firmie i jego dostosowaniem do indywidualnych potrzeb klienta to niewątpliwie perspektywiczny zawód, który kusi wysokimi zarobkami. Na początek, czyli jako junior można zarobić 6000-7000 zł brutto, a stawki kontraktowe seniorów często przekraczają 250 zł za godzinę. Osoby bez wykształcenia technicznego coraz częściej chcą się więc uczyć rozwiązań technicznych i wejść w świat SAP.

Konsultant SAP – praca nie tylko dla informatyka

Najprostszą drogę do tej pracy mają użytkownicy (userzy i key userzy SAP), którzy na co dzień wykorzystują SAP jako narzędzie w swoich firmach. Znają wszystkie podstawowe pojęcia i skróty z danego obszaru systemu, co daje im przewagę np. nad studentami. Wiedzą też, jak wyglądają procesy biznesowe w firmach. Jeżeli ktoś pracował więc na przykład jako planista czy księgowy ma duże szanse powodzenia jako konsultant SAP. Pomocna będzie dociekliwość, która pomaga ulepszać procesy, i zdolności analityczne, ponieważ SAP jest bardzo złożoną bazą danych i trzeba wiedzieć jakie występują między nimi zależności.

Użytkownicy biznesowi dysponują jeszcze jedną zasadniczą przewagą, a mianowicie dostępem do systemu. Każda firma z wdrożonym ERP ma u siebie minimum trzy serwery: produkcyjny, developerski i testowy. Dzięki temu ostatniemu, jeśli otrzymamy od pracodawcy uprawnienia, możemy próbować wykonywać pewne procesy samodzielnie. Warto przy tym korzystać nie tylko z podpowiedzi współpracowników, ale także z dostępnych zasobów wiedzy w firmie. Są nimi na przykład scenariusze testowe czy dokumentacja poprojektowa. To one pomagają stać się konsultantem SAP, bo pokazują jak zdefiniować proces, czyli jak ktoś inny przed nami już go poustawiał. Potem zostaje już tylko testowanie, na przykład tego, w jaki sposób system oblicza ilości, jak będzie reagował w księgowaniu czy przy użyciu różnych rodzajów materiałów. Do nauki można oczywiście wykupić płatne dostępy do systemu SAP, ale są one dość drogie.

To, że w przestrzeń ERP wkraczają osoby nietechniczne, które wcześniej korzystały z systemu potwierdzają badania Awareson z lutego i marca 2023 r. Konsultanci SAP deklarują, że wiedzę o systemie zdobyli głównie dzięki samodzielnej nauce przy projektach oraz od bardziej doświadczonych współpracowników. Co ciekawe – z badania wynika, że swoich kwalifikacji nie zdobywali na studiach, częściej na bezpłatnych i płatnych kursach.

Od tutoriali do praktyki, czyli początki konsultantów SAP  

Nieocenioną bazą wiedzy na temat SAP są także fora internetowe, warto tam wyszukiwać tematy po słowach kluczowych. W sieci znajdziemy także blogi, które opisują mechanizmy, czyli co i jak działa w danym module. Warto tu wspomnieć na przykład o autoryzowanym blogu SAP, czyli blogs.sap.com. Proste procesy end-to-end czy nagrania z konferencji znajdziemy na kanale YouTube. Konkretne zapytania można też po prostu wpisywać w wyszukiwarkę Google. Trzeba być przygotowanym na to, że praca z system SAP to praca po angielsku. Materiały edukacyjne, w tym kursy czy książki, dostępne są głównie w tym języku. Tutoriale pokażą nam jak coś wykonać, ale żeby zdobyć doświadczenie, trzeba odbyć kilka cykli projektowych.

W ogłoszeniach pracodawców wymagane jest przynajmniej 2-3-letnie doświadczenie. Jak je zdobyć? Pierwszy etap, który pozwoli zarówno pracodawcy jak i kandydatowi do pracy w SAP zweryfikować podstawową wiedzę i umiejętności to na przykład zatrudnienie się jako praktykant. Jeżeli zostaniemy w takiej firmie consultingowej, to pozostaje już tylko uczestniczyć w projektach i zdobywać wiedzę w praktyce. Na pewno warto obserwować kogoś z większym doświadczeniem. Najszybciej i najwięcej nauczymy się także przy wsparciu innych użytkowników, na przykład w dziale helpdesk, ponieważ żeby wytłumaczyć komuś zagadnienie, najpierw musimy je sami zrozumieć. Junior uczy się rozwiązywania problemów na różne sposoby, dlatego warto zmieniać projekty. Młodszym konsultantem SAP przestaje się być po minimum 2-3 latach pracy z systemem. Biorąc pod uwagę dynamikę przyrostu wiedzy, okres ten daje bez wątpienia najwięcej. Kluczowe jest zrozumienie systemu, reszta zależy już od naszej ścieżki rozwoju.

Czy warto pracować z SAP?

Rynek pracy IT dynamicznie się zmienia. Po przeszacowaniu wielu firm w pandemii, ich  budżety bywają okrojone (wg Gartnera w 2022 r. wydatki na IT wzrosły o 0,5% rdr, w 2023 r. ma to być 5,5% rdr). Wg danych Awareson 16,1% firm IT i z działami IT planuje w tym roku zwolnienia. Roblem praktycznie nie dotyczy jednak obszaru SAP. 93% firm korzystających z SAP boryka się z niedoborem konsultantów i developerów. Presja na rynku narasta przez zwiększoną liczbę projektów związanych m.in. z migracją do S4/Hana oraz KSEF (Krajowy System e-Fakturowania). Jednocześnie obserwujemy zwiększone zainteresowanie polskimi specjalistami z zagranicy – szczególnie krajów DACH i skandynawskich, gdzie konsultantów coraz bardziej brakuje. Nasi specjaliści mają świetną opinię, znają języki obce (angielski ponad 93% ankietowanych przez Awareson) i jednocześnie są średnio o 1/3 tańsi. A powszechność pracy zdalnej ułatwia ich zatrudnianie. To wpływa na popyt na kandydatów, ale też ich stawki.

Trendy rynkowe wskazują, że w najbliższych latach specjaliści SAP będą w lepszej pozycji negocjacyjnej niż pracodawcy. To sprawia, że kariera w obszarze SAP jest niezwykle perspektywiczna.

 

 

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.

autor: Adam Szeżeński, konsulant SAP, Awareson

umieszczono: 11.07.2023


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43