Frontend Developer – jak wygląda jego praca?

 

Frontend Developer to programista, którego praca jest związana z tworzeniem warstwy wizualnej aplikacji webowych. Jego rola jest niezwykle ważna, ponieważ nie tylko odpowiada on za estetykę wykonania projektu, ale także za jego odpowiednie działanie i responsywność – musi zadbać o to, aby strona dobrze wyglądała i funkcjonowała zarówno na komputerze, jak i na ekranach urządzeń mobilnych o różnych rozdzielczościach. Frontend Developer ściśle współpracuje z Backend Developerem, który odpowiada za „niewidoczne” dla użytkownika elementy systemu oraz z UI/UIX Designerem, odpowiadającym za stworzenie projektu wizualnego strony.

 

Jakie umiejętności powinien posiadać Frontend Developer?

Jeszcze kilka lat temu, aby zostać Frontend Developerem wystarczyła znajomość HTML i CSS. Dzisiaj, przy ogromnej konkurencji na rynku juniorskim oraz ciągle rozwijającymi się technologiami, jest to stanowczo za mało. Frontend Developer powinien posiadać następujące umiejętności:

  • Świetnie posługiwać się wspomnianymi wcześniej HTML i CSS w najnowszych wersjach.
  • Programować w języku JavaScript, gdyż jest to najważniejszy język frontendowy.
  • Posiadać znajomość frameworków lub bibliotek. Do najpopularniejszych należą Angular, jQuery, React, czy Vue.js. Co do samych frameworków we frontendzie, zazwyczaj są one mile widziane, a nie obowiązkowe, jednak należy pamiętać, że ich znajomość niezwykle ułatwia pracę, więc warto poświęcić czas na ich naukę. Nie trzeba znać wszystkich, jednak w ofertach pracy co raz częściej spotyka się wskazanie na konkretny framework.
  • Znać interfejsy API (najczęściej wymaganym jest REST API), czyli interfejsy służące do programowania aplikacji, umożliwiające przesyłanie danych między aplikacjami.
  • Znać Ajax, pozwalający na komunikację między aplikacjami lub modułami aplikacji.
  • Doskonale znać język angielski (min. poziom B2, choć co raz częściej spotyka się C1). Wynika to z faktu, że dzisiaj w branży IT normą jest budowanie międzynarodowych zespołów, czy wykonywanie projektów dla zagranicznych klientów. O ile w drugim przypadku Frontend Developer nie ma bezpośredniej styczności z klientem, o tyle musi komunikować się ze swoim zespołem. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że z racji, iż programuje się właśnie w języku angielskim, to też w tym właśnie języku tworzona jest cała dokumentacja programistyczna.

 

Oprócz wyżej wymienionych umiejętności twardych, dobry Frontend Developer powinien także posiadać szereg umiejętności miękkich, m.in. takich jak: umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole oraz chęć dokształcania się i podnoszenia swoich kwalifikacji.

 

Kariera Frontend Developera

W branży IT wyszczególnia się trzy główne szczeble kariery: junior, mid i senior. W zależności od zajmowanego szczebla, obowiązki wyglądają nieco inaczej. Umownie zakłada się, że osoba posiadająca do dwóch lat doświadczenia w branży jest juniorem, do pięciu lat – midem, a od pięciu lat wzwyż – seniorem.

Junior

Stanowisko juniorskie charakteryzuje się pierwszym zdobywaniem doświadczenia w danej dziedzinie. Jest to czas do przystosowania się do specyfiki pracy w branży IT, poznanie metodyki projektowej, a także nauczenie się współpracy z osobami na tych samych i/lub pokrewnych stanowiskach. Na początku swojej kariery zawodowej junior pracuje pod okiem starszych kolegów, jednak z każdym zakończonym projektem staje się co raz bardziej samodzielny, jest mu łatwiej szacować realne czasy wykonania projektów oraz je wyceniać, a także uczy się sam wykonywać dane obowiązki związane z projektami, bez konieczności zlecenia ich przez osoby trzecie.

 

Mid

Mid to specjalista, który jest już na swoim stanowisku całkowicie samodzielny. Zna dobre praktyki pisania kodu, jego projekty poprawnie działają, dobrze orientuje się w technologiach, w których pracuje. Co ciekawe, wiele osób deklaruje, że w swojej karierze zawodowej chcą pozostać midami, gdyż jest to już dobrze płatny poziom, a nie tak wymagający jak senior.

 

Senior

Senior to osoba, która nie tylko potrafi niemalże bezbłędnie napisać kod, ale także potrafi dostosowywać go na bieżąco do wymagań klienta. Często też to właśnie programiści na tym szczeblu, dostają pod swoje skrzydła juniorów, których uczą pracy na danym stanowisku, a co za tym idzie, ich wprawne oko wyszukuje błędy w cudzych kodach.

 

Oferty pracy dla Frontend Developera

Frontend w ostatnich kilku latach bije rekordy popularności. Osoby, które chcą wejść do branży IT i interesuje ich programowanie, zazwyczaj zaczynają od nauki języków frontendowych, a później szukają pracy jako specjaliści z tej właśnie dziedziny. Fakt ten doprowadził do przesytu juniorów na rynku frontendowym w stosunku do midów i seniorów. Należy mieć na uwadze, że przez tak ogromną konkurencję, potencjalni pracodawcy mają dosyć duże wymagania wobec kandydatów i mimo wielu ofert pracy, juniorom wcale może nie być łatwo dostać się na etat. Z kolei specjaliści na stanowiskach mid oraz senior nie powinni mieć problemu ze znalezieniem nowej pracy.

 

Do najczęstszych wymagań należy doskonała znajomość języka angielskiego, znajomość frontendowych języków programowania oraz poszczególnych frameworków. Co raz częściej widzi się również bardziej sprecyzowane stanowiska jak React Developer czy Angular Developer – na takich stanowiskach oczywiście dalej potrzebna jest znajomość frontendu, ale większy nacisk kładzie się już na dane frameworki lub biblioteki.

 

Do najczęściej powtarzających się benefitów, jakie deklarowane są w ogłoszeniach o pracę we frontendzie należą m.in.: wysokie wynagrodzenie, rekrutacja w formie online, praca zdalna lub hybrydowa czy stała długość kontraktu. Ponadto w niektórych ofertach proponowane są podróże służbowe, budżety doszkalające, płatne urlopy na kontrakcie B2B oraz możliwość rozpoczęcia pracy od zaraz.

 

Średnie zarobki dla Frontend Developerów, zatrudnionych na umowę o pracę w zależności od stanowiska to: 7 000 – 10 000 zł dla juniora, 11 000 – 17 500 zł dla mida oraz 15 000 – 21 000 zł dla seniora. Średnie zarobki na kontrakcie B2B wahają się w przedziale od 120 do 190 zł na godzinę.