Praca Angular Developer – na czym polega? 

Praca jako Angular Developer opiera się na tworzeniu aplikacji internetowych we frameworku Angular. Jest to otwarty, frontendowy framework napisany w języku TypeScript, który jest wspierany i rozwijany przez Google. Za jego pomocą tworzy się SPA (Single Page Application). Jest to jeden z najprostszych i najczęściej używanych frameworków i z tego tytułu jego znajomość coraz częściej bywa wymagana wśród juniorów, chcących pracować we frontendzie. Do największych zalet Angulara należy natychmiastowa gotowość do działania, którą zapewnia konfiguracja tego frameworka, prosta składnia, TypeScript, który pozwala programistom na używanie kodu niemalże pozbawionego błędów.

 

Gdzie framework Angular znajdzie zastosowanie?

Angular składa się z pewnego zestawu narzędzi, co sprawia, że projektowanie wszystkich funkcji od zera po prostu nie jest konieczne. Dzięki temu programiści oszczędzają czas na realizację danego projektu, a inwestorzy mogą obniżyć koszty jego wykonania. Jest to największy plus, który przekłada się na fakt, że po ten framework chętnie sięgają nie tylko kreatorzy aplikacji webowych, ale i mobilnych. Z możliwości jakie daje Angular skorzystali również rynkowi giganci, m.in.: Google, Microsoft, Apple, McDonald’s czy Netflix.

 

Jakie umiejętności powinien posiadać Angular Developer?

Angular należy do frontendowych frameworków, więc oczywistym jest, że osoba na stanowisku Angular Developera musi dobrze umieć poruszać się we frontendowych technologiach, wykorzystując JavaScript (w tym TypeScript), HTML, CSS oraz orientować się w składni Angulara. A jak dokładnie prezentuje się zakres umiejętności Angular Developera w zależności od zajmowanego stanowiska?

Junior Angular Developer

Na poziomie juniorskim programista musi znać absolutne, wspomniane już wcześniej, minimum: JavaScript, TypeScript, HTML i CSS. Dodatkowo powinien wykazywać się już znajomością struktury frameworka Angular, znać dobre praktyki pisania kodu oraz pracować z modułami i komponentami. Znajomość architektury SPA oraz wiedza w zakresie usług sieciowych na pewno będzie dodatkowym atutem.

 

Mid Angular Developer

Oprócz wszystkich umiejętności, które posiadł już junior, mid powinien swobodnie obsługiwać bibliotekę RxJS oraz umieć tworzyć obiekty XHR, które są niezbędnymi elementami do interakcji z serwerami. Specjalista na tym poziomie doskonale zna elementy infrastruktury sieciowej, służące do prezentowania treści użytkownikom, a także tworzy testy jednostkowe oraz skrypty Angular CLI.

 

Senior Angular Developer

Do zadań seniora należy tworzenie funkcji w TypeScript, przygotowywanie aplikacji do pracy w stylu architektonicznym REST, a także projektowanie API. W swojej pracy wykorzystuje zasady programowania takie jak KISS, DRY i SOLID.

 

Przedstawiony wyżej zakres pracy danych stanowisk jest oczywiście ogólny i niekoniecznie musi mieć odzwierciedlenie w każdej firmie, gdyż jak dobrze wiemy – poszczególne obowiązki programistów na danych poziomach wyznaczane są przez pracodawców lub osoby zarządzające. Warto jednak wspomnieć o umiejętnościach miękkich, które mile widziane są także u programistów Angular. Są to: umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, chęć rozwoju osobistego oraz gotowość do samodzielnego rozwiązywania napotkanych problemów.

 

Oferty pracy dla Angular Developera

Oferty pracy na stanowisko Angular Developera lub Frontend Developera ze znajomością Angulara są naprawdę liczne. Do najczęstszych wymagań, oprócz oczywistej znajomości samego frameworka, należy doskonała znajomość języka angielskiego (min. poziom B2, choć najczęściej spotyka się C1) oraz orientacja we frontendowych technologiach.

 

Do najczęściej powtarzających się benefitów, jakie deklarowane są w ogłoszeniach o pracę z tym frameworkiem należą m.in.: wysokie wynagrodzenie, rekrutacja w formie online, praca zdalna lub hybrydowa czy stała długość kontraktu. Ponadto w niektórych ofertach proponowane są podróże służbowe, budżety doszkalające, płatne urlopy na kontrakcie B2B oraz możliwość rozpoczęcia pracy od zaraz.

 

Średnie zarobki dla Angular Developerów, zatrudnionych na umowę o pracę w zależności od stanowiska to: 6 000 – 10 000 zł dla juniora, 12 000 – 17 000 zł dla mida oraz 14 000 – 20 000 zł dla seniora. W przypadku kontraktu B2B stawka wyniesie od 120 do 160 zł na godzinę.

 

Perspektywy pracy dla Angular Developera

Liczne oferty pracy dla Angular Developerów pokazują tylko jak duża istnieje potrzeba na tych specjalistów na rynku IT. Branża IT ciągle się rozwija, tak jak i sam Angular, który jest wykorzystywany nie tylko do tworzenia aplikacji webowych jak było do tej pory, ale również coraz częściej do aplikacji mobilnych. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że najbardziej pożądanymi specjalistami na rynku są osoby na poziomie mida oraz seniorzy, gdyż to właśnie ich doświadczenie płynące z realizacji projektów jest kluczowe. 

 

Sprawdź także:
Praca React Developer