Praca React Developera – na czym polega?

 

Praca jako React Developer, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na tworzeniu aplikacji webowych za pomocą biblioteki React, znanej także pod nazwą React.JS. To biblioteka oprogramowania napisana w języku JavaScript, która ułatwia tworzenie interfejsu strony internetowej, niezależnie od jego stopnia złożoności.

 

Biblioteka React powstała w 2013 roku za sprawą Jordana Walke, programisty związanego z Facebookiem. Stworzenie tej biblioteki miało na celu jak największe uproszczenie kwestii budowania interfejsu przy jednoczesnym poprawieniu komfortu korzystania z niego przez potencjalnych użytkowników. Co ważne, biblioteka ta, dostępna jest na otwartej licencji, co oznacza, że tak naprawdę każdy może spróbować swoich sił w programowaniu za pomocą React.JS, zarówno na użytek własny, jak i komercyjny.

Gdzie React znajdzie zastosowanie?

React, jako że jest biblioteką JavaScript, zastosowanie znajduje w programowaniu frontendowym. Największą zaletą Reacta jest szybkość jego działania, a co za tym idzie, potrafi on zmieniać elementy interfejsu w czasie rzeczywistym, nie wywołując przy tym jednoczesnej szkody po stronie użytkownika. Z biblioteki Reacta korzystają tacy internetowi giganci jak Facebook, Pinterest lub Wikipedia.

 

Jakie umiejętności powinien posiadać React Developer?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że samo użycie React nie wystarczy, aby stworzyć kompletną stronę internetową, więc siłą rzeczy, specjalista React powinien znać podstawowe technologie frontendowe: HTML, CSS i JavaScript, a także kilka innych rozwiązań, które usprawnią tworzenie aplikacji webowych.

 

Oprócz wyżej wymienionych umiejętności twardych, React Developer powinien posiadać także umiejętności miękkie, takie jak: umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, chęć rozwoju osobistego oraz gotowość do samodzielnego rozwiązywania napotkanych problemów. 

 

Oferty pracy dla React Developera

Ofert pracy na stanowisko React Developera lub Frontend Developera ze znajomością React jest naprawdę wiele. Do najczęstszych wymagań, oprócz oczywistej znajomości samej biblioteki, należy doskonała znajomość języka angielskiego (min. poziom B2, choć najczęściej spotyka się C1) oraz orientacja w innych frontendowych technologiach.

 

Do najczęściej powtarzających się benefitów, jakie deklarowane są w ogłoszeniach o pracę z React należą m.in.: wysokie wynagrodzenie, rekrutacja w formie online, praca zdalna lub hybrydowa czy stała długość kontraktu. Ponadto w niektórych ofertach proponowane są podróże służbowe, budżety doszkalające, płatne urlopy na kontrakcie B2B oraz możliwość rozpoczęcia pracy od zaraz.

 

Średnie zarobki dla React Developerów, zatrudnionych na umowę o pracę w zależności od stanowiska to: 5 400 – 8 000 zł dla juniora, 12 000 – 19 000 zł dla mida oraz 16 000 – 23 000 zł dla seniora. Zarobki na kontrakcie B2B wynoszą od 90 do 160 zł/h.

 

Perspektywy pracy jako React Developer

Każdy, kto chciałby zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w branży IT jako programista React, musi pamiętać, że sam React jest tylko biblioteką, a nie samodzielnym językiem. Co za tym idzie, jak już wcześniej wspomnieliśmy, aby znaleźć swoją pierwszą pracę w tej specjalizacji, należy dobrze odnajdywać się w pozostałych frontendowych technologiach, tj. HTML, CSS czy JavaScript. W związku z tym, Junior ubiegający się o swoją pierwszą pracę w tej technologii, musi posiadać solidne frontendowe umiejętności. Jeśli ten fakt przeraża potencjalnych React Developerów, to pocieszeniem może być to, że przy dobrym opanowaniu JavaScript, środowisko React nie będzie już żadnym wyzwaniem.

 

Jeśli chodzi o specjalistów na stanowiskach mid i senior mogą optymistycznie patrzeć w swoją zawodową przyszłość, ponieważ sam React nie zwalnia tempa i nieustannie się rozwija, m.in. dzięki wsparciu Facebooka.

 

W tym miejscu warto również wspomnieć o bibliotece React Native, która jest pochodną samego React, a jej zastosowanie pozwala używać aplikacji napisanych w JavaScript na systemach Android oraz iOS, co niejako otwiera perspektywę dla osób, chcących tworzyć aplikacje mobilne.

 

Sprawdź także:
Praca Angular Developer