Kiedy Ameryka kichnie… Polskie IT jest ostrożne.

umieszczono: 20.04.2023

W ostatnich trzech latach rynek pracy IT w Polsce był określany jako eldorado. Średnie wynagrodzenie było tu 4-krotnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w całej gospodarce. Kandydaci wybierali z kilku, czasami kilkunastu ofert. Nie da się ukryć, że idylliczny dla pracowników IT obraz rynku pracy zaczyna się zmieniać. W ostatnim kwartale ubiegłego roku zaczęliśmy obserwować wstrzymanie części projektów, odczuwana była duża niepewność. Od stycznia br. firmy zaczęły podejmować decyzje – zarówno te o starcie projektów, jak i wstrzymaniu nowych inwestycji i zwolnieniach pracowników.

Zbadaliśmy rynek: ostrożny optymizm wśród firm.

Awareson, który specjalizuje się w consultingu w obszarze outsourcingu i rekrutacji IT, stara się odpowiedzieć na pytanie o kondycję branży i jej perspektywy. Z przeprowadzonych przez nas w lutym 2023 r. badań wyłania się obraz, który nazwać można optymistycznym, ale widać też, że firmy zachowują dużą ostrożność. Ponad 41% ankietowanych przez nas liderów IT i specjalistów HR z branży technologicznej zakłada, że liczba ich projektów będzie w tym roku na podobnym poziomie co w ubiegłym roku, a prawie 37% przewiduje zwiększenie ich liczby. Oznacza to, że 78% firm nie odczuwa spowolnienia, a ponad jedna trzecia planuje ekspansję. Zaledwie 11,8% ankietowanych przyznało, że liczba planowanych projektów IT będzie mniejsza, podobny odsetek nie jest jeszcze w stanie tego określić.

Większość firm planuje zwiększyć zatrudnienie.

Nowe i planowane inwestycje przekładają się na wielkość zatrudnienia. Prawie 2/3 ankietowanych przez Awareson firm będzie rozbudowywać w tym roku swoje zespoły. Ale strach części pracowników branży IT przed zwolnieniami jest uzasadniony. Zmniejszenie zatrudnienia planuje co szósta firma. 1/5 przedsiębiorstw chce utrzymać status quo.

 

 

Zwalniać planują głównie duże, zatrudniające powyżej 250 osób, software house’y oraz firmy z branży e-commerce i FMCG, czyli najbardziej uzależnione od popytu konsumentów. Tak duża wymuszona rotacja będzie dla zatrudniających szansą na zdobycie nowych talentów. Eksperci odchodzący z firm IT mogą znaleźć zatrudnienie u klientów końcowych m.in. w inwestującej w technologię branży finansowej, bankowości, energetyce i branży farmaceutycznej.

    

Kogo szukają firmy? Gdzie szykują się redukcje?

Najwięcej, bo ponad 1/5 nowych ofert pracy będzie kierowana do programistów. Nic dziwnego skoro stanowią oni największą część rynku pracy IT. Poszukiwani będą też architekci, eksperci od infrastruktury – w tym inżynierowie DevOps i zarządzania. Nie dziwi też zapotrzebowanie na specjalistów od analizy danych oraz bezpieczeństwa – to dwa obszary IT, w które firmy inwestują w ostatnich latach najwięcej środków. Ale nie każdy będzie rozchwytywany. Badane przez Awareson firmy deklarują, że w dużym stopniu będą zatrudniać seniorów, ekspertów i regularów. Ponad połowa z nich nie zamierza zatrudniać juniorów. To co jest biznesowo uzasadnione dziś, w dłuższej perspektywie może być dla firm problematyczne – przekazywanie wiedzy juniorom i nabywanie przez nich doświadczenia jest niezbędne do dalszego rozwoju branży.

W firmach, które planują zwolnienia najbardziej narażeni na utratę pracy są ponownie developerzy, szczególnie z niewielkim doświadczeniem. Równie często firmy wskazują na testerów. Obawiać o pracę mogą się też twórcy interfejsów i infrastruktury. Im wyższy poziom doświadczenia, tym mniejsze ryzyko utraty pracy. Blisko 60% firm, które będą ciąć zatrudnienie deklaruje, że nie będzie zwalniać ekspertów i seniorów, a regularów w niewielkim stopniu. Najwięcej zwolnień należy się spodziewać wśród pracowników, którzy mają do 2 lat doświadczenia.

Koniec eldorado? Co z wynagrodzeniami?

Ostatnie lata do dynamiczny wzrost stawek specjalistów IT. Wiele wskazuje na to, że także i w tym roku wynagrodzenia będą rosły, choć tempo tego wzrostu zdecydowanie wyhamuje i wyniesie mniej niż inflacja – nie będą to więc podwyżki realne. Podwyżki planuje 2/3 firm, ale większość z nich nie więcej niż o 10 proc. Co czwarta firm utrzyma płace na obecnym poziomie, a nieliczne planują płacić mniej niż obecnie.

 

PEŁNY RAPORT „ZWOLNIENIA W IT. ROZWIEWAMY MITY

 

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.

autor: Anna Jaglińska-Prawdzik, Head od Marketing w Awareson

umieszczono: 20.04.2023


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43