Młodzi, doświadczeni i spragnieni rozwoju – kim są Developerzy ABAP w Polsce?

umieszczono: 27.10.2023

Z systemu SAP korzysta w Polsce około 3 tys. firm, z czego 250 to firmy konsultingowe, a 2750 organizacje wykorzystujące SAP do zarządzania swoimi procesami biznesowymi. Aż 57% z nich planuje w najbliższym czasie zatrudniać Developerów ABAP. Po konsultantach modułów EWM i FI/CO to najwyższy wskaźnik – wynika z badania Awareson. Kim są i czego oczekują od pracodawców ABAP-erzy?

Na początku 2023 Awareson przeprowadziło pierwsze w Polsce kompleksowe badanie społeczności specjalistów SAP z wykorzystaniem narzędzi do mapowania rynku, bazy Awareson oraz badań CAWI wśród 566 specjalistów SAP oraz 69 firm. Wynika z niego, że blisko 91% Developerów ABAP to mężczyźni. To zdecydowanie najbardziej zmaskulinizowana część rynku pracy SAP – dla całej społeczności ten wskaźnik wynosi niespełna 75%.

 

Demografia: młodzi, doświadczeni, wykształceni

ABAP-erzy są statystycznie nieco młodsi niż konsultanci SAP – aż 19% z nich ma poniżej 30 lat i podobnie jak w przypadku całej społeczności SAP największą grupę stanowią tu specjaliści między 31 a 40 rokiem życia – to 51% badanych. To duży atut polskiego rynku pracy. Przy obecnym minimalnym wieku emerytalnym w Polsce wynoszącym 65 lat dla mężczyzn, można zakładać, że będą aktywni zawodowo jeszcze przez kolejnych 25-35 lat. Istotne, że mimo relatywnie młodego wieku (dla porównania w krajach skandynawskich największa grupa to specjaliści w wieku 50-60 lat) ABAP-erzy w Polsce są już bardzo doświadczeni. Blisko 80% z nich pracuje w zawodzie ponad 5 lat, w tym 59% ponad 9 lat.

ABAP-erzy są też świetnie wykształceni. 95% z nich ma wyższe wykształcenie, w tym co piąty studia podyplomowe lub doktorat. Najczęściej jest to wykształcenie informatyczne (56%) i to największa grupa pracowników po studiach technicznych w całej społeczności SAP.

Developerzy doskonale komunikują się też w językach obcych: 98% dobrze lub bardzo dobrze zna angielski, a 56% zna przynajmniej podstawy niemieckiego.

Istotną ciekawostką jest fakt, że aż 12,3% całej społeczności SAP, w tym konsultanci funkcjonalni, w najbliższych 3 latach planuje zgłębienie wiedzy na temat języka ABAP. To wynika z coraz bardziej złożonych wymagań biznesu i konieczności dostosowywania systemu do potrzeb danej organizacji.

 

Jak pracują ABAP-erzy?

Developerzy znacznie częściej niż konsultanci prowadzą działalność gospodarczą. Aż 56% wybiera umowy B2B. W przypadku całej społeczności ten odsetek to niespełna 40%. To w głównej mierze skutek przewagi mężczyzn w tej grupie specjalistów. Umowę o pracę wybierają bowiem przede wszystkim kobiety, które stanowią zaledwie 9% ABAP-erów.

Jedynie 46% Developerów pracuje bezpośrednio dla firm, które korzystają z systemu SAP do zarządzania swoimi procesami – pozostali współpracują z agencjami i firmami konsultingowymi. To przekłada się na tzw. over employment. Prawie 1/3 ABAP-erów pracuje przy więcej niż jednym projekcie.

W przypadku programistów wciąż dominuje praca w pełni zdalna – tak pracuje 3 na 4 ABAP-erów. Rośnie popularność pracy hybrydowej (20%), a w pełni z biura pracuje zaledwie 4% badanych, co stanowi wyzwanie dla firm, którym zależy na ściągnięciu Developerów do biur.

 

Motywacja do pracy

Blisko połowa Developerów ABAP jest zadowolona z wynagrodzenia, co nie zmienia faktu, że 2/3 tak czy inaczej oczekuje podwyżki, najczęściej o 10-20% w skali roku.

Zarobki Developerów ABAP:

  Mid Expert
B2B (netto zł/h) 150-190 190-215
PERM (brutto zł/mies.) 20 000-24 000 25 000-30 000

 

Pieniądze są główną motywacją do zmiany pracy przez takich specjalistów. Na kolejnych miejscach wskazują możliwość rozwoju, pracę zdalną oraz atmosferę w pracy i jakość zarządzania.

28% badanych zapowiada, że w ciągu najbliższego roku planuje zmianę pracy, a kolejnych 37% jest otwartych na taką możliwość. To wynik zbliżony dla całej społeczności SAP w Polsce i jednocześnie całego rynku pracy IT.

Trendy rynkowe wskazują, że w najbliższych latach specjaliści SAP będą w lepszej pozycji negocjacyjnej niż pracodawcy. Zagraniczne firmy chętnie sięgają po ekspertów z Polski, a Developerzy i konsultanci mają coraz więcej odwagi, by samodzielne szukać takich okazji. Co to oznacza dla lokalnych firm? Zatrudnienie doświadczonego specjalisty SAP będzie coraz trudniejsze. W ofercie kluczowe będą warunki finansowe i możliwości rozwoju. Praca zdalna wydaje się warunkiem brzegowym.

 

Szukasz Developerów ABAP? Wypełnij formularz, skontaktujemy się!

Pobierz raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43