Rekordowa liczba studentów informatyki. Czy wykształcenie zagwarantuje im pracę?

umieszczono: 03.11.2022

informatyka studia

44 tysiące młodych ludzi rozpoczęło studiowanie informatyki na studiach I stopnia i jednolitych w roku akademickim 2022/2023. To rekord i jednocześnie najpopularniejszy kierunek studiów w tym roku. Słysząc o luce talentów na technologicznym rynku pracy czy zarobkach w tej branży – trudno się dziwić. Czy dyplom zagwarantuje obecnym studentom pracę z zawodzie?

W ostatnich kilku latach IT przyciąga masę nowych pracowników – studentów, absolwentów i osoby przebranżawiające się.

To efekt ponadprzeciętnych zarobków, 4-krotnie wyższych niż średnia krajowa. Po polskich specjalistów IT sięgają firmy z kraju i zagranicy. Luka talentów jest ogromna, w Polsce samych tylko programistów brakuje ok. 250-300 tys. Tempo rozwoju technologicznego na świecie wskazuje, że ten trend się utrzyma – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson, agencji rekrutującej specjalistów IT i SAP. – Ponad 40 tys. nowych studentów, przy założeniu, że ok. 30% z nich ukończy studia, to wciąż kropla w morzu potrzeb tego rynku pracy – dodaje.

O ile doświadczeni specjaliści przebierają w ofertach (zobacz oferty pracy SAP i IT), to o pierwszą pracę jest coraz trudniej. Ogłoszenia kierowane do juniorów stanowią tylko ok. 7% wszystkich ofert pracy, a wymagania są wyższe niż kilka lat temu. Średnio na jedno ogłoszenia juniorskie aplikuje kilkadziesiąt osób, ale są i takie gdzie o rolę walczy kilkaset osób (np. z obszaru UX/UI). Przy takiej konkurencji kandydatów o pracę dyplom uczelni technicznej, szczególnie na kierunku informatycznym będzie zdecydowaną przewagą.

Pracodawcy, także zagraniczni,  wysoko oceniają poziom studiów technicznych  w Polsce, szczególnie na uczelniach publicznych. Wychodzą z założenia, że studia są solidną podstawą, uczą znajdowania rozwiązań, myślenia, analizowania, ułatwiają dostosowanie się do danych okoliczności. Sam fakt ukończenia studiów to także dowód determinacji. W IT liczą się przede wszystkim umiejętności i nie dyskredytuję licznych bootcampów, ale to studia dają kandydatowi większą szansę na pierwszą pracę w IT–  argumentuje Dorota Andrzejewska, szefowa rekrutacji w  Awareson.

Coraz częściej wśród wykładowców informatyki są praktycy, a projekty naukowe nawiązują do biznesu. Studia nie dają komercyjnego doświadczenia projektowego, ale zdecydowanie ułatwiają późniejszą realizację zadań. Ponadto wiele programów stażowych jest kierowanych właśnie do studentów i absolwentów.

 

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43