Rekrutacja bez ryzyka. Czy da się idealnie dopasować do siebie kandydata IT i stanowisko?

umieszczono: 06.10.2023

Ponad 3/4 wszystkich rozmów kwalifikacyjnych aranżowanych przez Awareson kończy się ofertą dla kandydata. Nasz wskaźnik offer/interview wynosi 76,47 procent. Taki wynik praktycznie oznacza gwarancję, że klient szybko i z minimalnym wysiłkiem znajdzie adekwatnego kandydata. Co z pozostałymi niemal 24-procentami? Właśnie dlatego prezentujemy klientom m.in. 3 kandydatów bardzo dobrze pasujących do roli – jeśli nasz pierwszy wybór z jakiegoś powodu im nie odpowiada, mają alternatywę. Jak osiągnąć taki wynik? Marta Prudel-Hankus, Head of PERM w Awareson podpowiada, jak w 8 krokach dojść do rekrutacji bez ryzyka.

Krok 1. Analiza biznesowa.

Nie da się idealnie dopasować kandydata bez dogłębnego zrozumienia potrzeb biznesowych klienta. Dobry doradca analizuje cele firmy i projektu, w tym perspektywę czasową, otoczenie firmy, zasoby, koszty i ryzyka. Analizę warto jest prowadzać w formie warsztatów z udziałem przedstawicieli biznesu oraz HR danej organizacji – w tym koniecznie  osoby, która podejmuje decyzję tym obszarze. Dlaczego? Bo specjalista jakiego szukamy ma pasować do zadania nie tylko pod względem kompetencji, ale też osobowości.

Krok 2. Znajomość rynku.

Skuteczny konsultant musi bardzo dobrze znać rynek pracy i usług IT. Należy od niego wymagać znajomości aktualnych stawek, motywacji i dostępności kandydatów. Powinien też orientować się w trendach rynkowych, kluczowych inwestycjach w branży IT i planach firm konkurencyjnych wobec klientów. Rolą doradcy jest też edukowanie klientów i kandydatów oraz dostarczanie im najnowszej, zweryfikowane wiedzy. Temu służą regularne raporty Awareson.

Krok 3. Wertykalizacja techniczna.

Po analizie potrzeb biznesowych następuje analiza techniczna. Dobry konsultant pracuje w określonych wertykałach technicznych np. SAP, Salesforce, Machine Learning, AI, Cloud &Security, IT management. Nie ma dwóch identycznych projektów, ale głęboka specjalizacja w danym obszarze buduje doświadczenie i relacje. Wyspecjalizowani konsultanci mają lepszą bazę i lepszą sieć kontaktów. Szukasz konsultanta doświadczonego we wdrożeniu S4Hana? Pracuj z konsultantem, który już takich sprawdził i umie zweryfikować ich doświadczenie i kompetencje. Wertykalizacja oznacza też, że konsultant będzie „mówił” językiem klienta i kandydata. Dogłębnie rozumie projekt i rolę, zyskuje zaufanie kandydatów i pozwala uniknąć nieporozumień.

Krok 4. Sprawny sourcing i wersyfikacja kandydatów.

Sieć kontaktów i dobra baza to podstawa, ale nie wystarczy. Doświadczony konsultant musi sprawnie przefiltrować twarde i miękkie kompetencje kandydatów pod kątem danej firmy czy projektu. Nie każde z pozoru idealne CV się nada. Liczy się też motywacja kandydata, jego faktyczne osiągnięcia oraz referencje od poprzednich pracodawców. Zawsze, choć w przypadku rekrutacji na stałe szczególnie, ważne jest też czy kandydat pasuje do zespołu i osobowościowo „dogada się” z przełożonym.

Krok 5. Dobrze poprowadzony proces rekrutacyjny.

Nie każda rola wymaga 3-4-etapowego procesu rekrutacyjnego, ale też nie zawsze rozsądnie jest ograniczyć się do 1 etapu. To owocuje nie tylko oszczędnością czasu i wysiłku klienta, ale też wyższą skutecznością procesu. Dość często firmy pomijają lub marginalizują udział bezpośredniego przełożonego nowego pracownika oraz osób faktycznie decyzyjnych. A to od zaangażowania właściwych ludzi zależy efektywność procesu. Zadaniem konsultanta jest więc pomoc klientowi w przygotowaniu właściwego harmonogramu rekrutacji oraz doradzenia jacy przedstawiciele firmy klienta muszą brać w nim udział.

Krok 6. Szybkość działania.

Zainteresowanie dobrymi kandydatami IT, mimo spowolnienia gospodarczego, wciąż jest ogromne. Najlepsi mają po kilka kontrofert. To sprawia, że czas w rekrutacji jest kluczowy. Wysoki standard działania wymaga przedstawienia klientowi jak najszybciej min. 3 adekwatnych. Dobrze, gdy zajmuje to maksymalnie 3 dni. W przypadku rzadkich ról, za zgodą klienta, ten czas może zostać wydłużony, a tam gdzie rola jest prostsza udaje się to skrócić to nawet do kilku godzin. Sukces jest też uzależniony od responsywności klienta. Zadaniem konsultanta jest tak pokierować procesem, żeby klient nie stracił najlepszych kandydatów na rzecz konkurencji.

Krok 7. Negocjacje.

W rekrutacji i outsourcingu IT nie ma dwóch stron i przeciągania liny. Chodzi o to, by kandydat i pracodawca wypracowali warunki satysfakcjonujące dla obu stron. Tu rola konsultanta jest kluczowa. Nie negocjuje w imieniu jednej ze stron, ale szuka dobrego i długotrwałego kompromisu. Nie sztuką jest podpisać umowę, chodzi o to, by wypracowane warunki były satysfakcjonujące dla firmy i kandydata w dłuższej perspektywie. Rolą konsultanta jest więc obiektywna i rynkowa ocena warunków i oczekiwań.

Krok 8. Uczciwość i transparentność.

Malowanie trawy na zielono to droga donikąd. Podczas projektu wszystkie deklaracje z procesu sprzedażowo-rekrutacyjnego są weryfikowane. Jeśli klient szukając pracownika oferuje nierynkową stawkę, nie ma sensu obiecywać, że się go znajdzie. To strata czasu klienta lub graniczące z pewnością ryzyko, że zaproponowany kandydat nie ma należytych kompetencji. W dobie powszechnej jawności wynagrodzeń w IT uczciwość konsultanta jest niezbędna. To dzięki niej 99% pracowników etatowych, jakich zatrudnili nasi klienci zostaje u nich po okresie próbnym. 86% kontraktorów realizuje powierzone im kontrakty do końca. Odpowiedzialny konsultant kieruje się zasadą „dowozimy to, co obiecujemy; obiecujemy tylko to co dowieziemy”.

 

 

Pobierz raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.

autor: Marta Prudel-Hankus, Head of Perm w Awareson

umieszczono: 06.10.2023


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43