Szybko albo wcale, czyli jak rekrutować w IT

umieszczono: 08.10.2021

Dzisiejszy rynek pracy rozpieszcza osoby poszukujące zatrudnienia w branży technologicznej – powstaje rekordowa liczba miejsc pracy, a firmy walczą o wypełnienie swoich otwartych stanowisk. Dla pracodawców to ogromna presja: jak wyróżnić się na tle konkurencji i przekonać kandydatów, że właśnie ta firma jest dla nich idealnym miejscem? Pracodawcy, którzy odnoszą sukcesy na tym trudnym rynku talentów, rozumieją, że wszystko sprowadza się do wrażeń kandydata z procesu rekrutacji. Nie wystarczy już po prostu przerzucać rekrutowanych z jednego etapu na drugi — należy przemyśleć i zaplanować każdą interakcję, jaką kandydaci mają z firmą.

Kto jest pierwszy, ten wygrywa

Kandydaci do pracy w IT oczekują, że cały proces rekrutacyjny będzie trwał nie dłużej niż tydzień. Ogromna konkurencja wśród pracodawców oznacza, że z otwartym na zmianę pracy specjalistą trzeba się skontaktować natychmiast i zainteresować go ofertą na tyle mocno, by nie sięgał po kolejne. Do kandydatów z branży IT trafia od rekruterów po kilka ogłoszeń dziennie. 78% specjalistów w ogóle nie szuka pracy, zaś ci którzy się zdecydują, dostają ostateczne oferty pracy średnio z trzech różnych firm. Najbardziej pożądani specjaliści szukają pracy kilka dni, a nawet godzin. Doświadczenia konsultantów Awareson pokazują, że tam, gdzie Klient nie zdecydował się na przyspieszenie procesu rekrutacji, tracił najciekawsze talenty na rzecz konkurencji – nawet kiedy jego oferta była bardzo atrakcyjna.

On-line albo wcale

Do niedawna proces rekrutacji trwał tygodniami, wymagał podróży, zgrywania kalendarzy wielu osób. W pandemii to się zmieniło. Prawie każdy etap rekrutacji można przeprowadzić on-line. Nie ważne gdzie konsultant, kandydat i przedstawiciele firmy aktualnie się znajdują. Dzięki technologii można przeprowadzić kilka rozmów rekrutacyjnych jednego dnia, a od pierwszego spotkania do oferty udaje się dojść w 24 godziny. Żeby wyprzedzić konkurencję trzeba działać szybko.

Planowanie i precyzja

Czy między pierwszą a drugą rozmową musi upłynąć tydzień? Z iloma ludźmi naprawdę powinien się spotkać kandydat? Na obecnym rynku pracy warto dokładnie przemyśleć i zaplanować proces rekrutacji. Podczas rozmowy powinny padać tylko niezbędne pytania, dobrze dobrane do roli i kandydata. Czasami wystarczy jedno bardzo konkretne spotkanie, a kiedy kandydat spełnia kryteria, od razu można mu złożyć ofertę. Wielu firmom zależy, żeby wszyscy liderzy i managerowie poznali wybraną osobę zanim rozpocznie ona pracę, ale warto ograniczyć to grono do osób absolutnie niezbędnych.

Przejrzystość i przewidywalność

Wielu kandydatów ma te same pytanie odnośnie przyszłego pracodawcy i warunków pracy – warto przygotować pakiet konkretnych informacji i przekazać go kandydatowi na samym początku. To przyspieszy i usprawni proces. Dobrze jest z góry szczegółowo poinformować o warunkach zatrudnienia – w tym o zarobkach oraz opisać, jak będzie wyglądała rekrutacja: kiedy kandydat otrzyma informację zwrotną i decyzję firmy.

Cenne referencje

Warto upewnić się, że kandydat będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Doświadczony rekruter umie trafnie zweryfikować specjalistę, ale nic nie daje takiej pewności, jak referencje. To przecież poprzedni szef wie najlepiej, w jakich sytuacjach kandydat sprawdzał się najbardziej, a nad którymi jego kompetencjami warto pracować. Referencje potwierdzają kompetencje zawodowe, kwalifikacje techniczne, budują wiarygodność kandydata i uwidaczniają jego umiejętności miękkie, takie jak zarządzanie swoim czasem, umiejętność współpracy czy odpowiedzialność.

Elastyczność

Wysokie wynagrodzenia, ekstremalnie silny popyt na pracowników oraz przełamanie lęku przed zmianą mocno zmodyfikują formy współpracy specjalistów i firm. Na popularności zyska outsourcing, pojawi się więcej freelancerów i kontraktorów, skłonnych zrezygnować ze stabilności zatrudnienia na rzecz wyższych stawek. Przy ogromnych trudnościach z rekrutacją wartościowych ekspertów pomocny okaże się body leasing czy wręcz team leasing.

 

Chcesz wiedzieć więcej i skutecznie rekrutować pracowników IT i SAP? Pobierz bezpłatnie raport „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022” http://www.awareson.com/getthereport/

 

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43