Wyzwania liderów IT.

umieszczono: 22.09.2023

Zarządzanie okrojonym budżetem

Mieć ciastko i zjeść ciastko… tego od liderów IT wymagają zarządy firm. Z jednej strony managerowie borykają się z konkurencyjnym rynkiem i niesłabnącym wyścigiem technologicznym, z drugiej spowolnienie gospodarcze wymaga od nich oszczędności (w dodatku pod presją inflacji). Zarządzanie okrojonym budżetem to wyzwanie, na jakie wskazuje większość (57%) badanych przez Awareson liderów IT. W tych trudnych okolicznościach 37% z nich planuje zwiększenie liczby projektów, 12% przeprowadzi cięcia, a kolejnych 10% wstrzymuje się z decyzjami. Po tak dynamicznym rozwoju przez poprzednie 3 lata to duża zmiana. To też dobry moment na przeanalizowanie procesów, ich uproszczenie i usprawnienie pracy. W sytuacji ograniczonych zasobów, rozwiązaniem mogą być nowe partnerstwa i większe wykorzystanie outsourcingu. Warto poszukać kompromisów budżetowych – stworzyć listę niezbędnych cięć wraz z uzasadnieniem.

 

Wzrost wynagrodzeń

Technicznie rzecz biorąc, aby utrzymać wynagrodzenia pracowników na poziomie odpowiadającym kosztom utrzymania, potrzebują oni 10-15% podwyżki. A firm na to nie stać. Podwyżki o ponad 10% deklaruje w tym roku 1/4 badanych managerów IT i HR. Jednocześnie część ekspertów twierdzi, że jako branża ustanowiliśmy zły precedens: jeśli pracownicy chcą podwyżki, zmieniają pracę. Motywacja finansowa jest problematyczna zarówno dla firm, które tracą w ten sposób najlepszych pracowników, jak i tych, które ich dzięki temu zyskują. Pracownik, który zmienia firmę czy projekt wyłącznie z powodów ekonomicznych, jest zwykle mniej zaangażowany i krócej związany z nową organizacją.

 

Wymuszone zwolnienia

Cięcia w projektach i budżetach wymusiły zwolnienia, które nikomu nie były na rękę. Po co pozbywać się z trudem zdobytych i sprawdzonych specjalistów, których za 2-3 kwartały prawdopodobnie trzeba będzie odzyskać? Mało kto chce powtórki z początku pandemii, gdy tuż po fali zwolnień trzeba było pilnie uzupełnić zespoły – tyle, że trudniej i drożej. Według ankiety Awareson 16% firm zredukowało w tym roku zatrudnienie. Pracę stracili głównie specjaliści z obszaru Software Development z doświadczeniem do 5 lat. W obliczu spowolnienia, firmy starają się zatrzymywać najbardziej produktywnych pracowników, zwykle samodzielnych seniorów i ekspertów, praktycznie nie tworząc nowych miejsc pracy dla juniorów. To co logiczne w czasie kryzysu, może jednak skutkować zwiększonym niedoborem talentów za rok lub dwa. Warto dodać, że zwolnienia w IT stworzyły szansę na powiększenie zespołów IT startupom technologicznym i innym branżom: finansowej, e-commerce czy farmaceutycznej.

 

Niedobór adekwatnych kandydatów

Prognozy wydatków na IT wskazują, że przynajmniej do 2026 r. rynek będzie borykał się z niedoborem specjalistów. Mimo spowolnienia, prawie 62% firm IT oraz firm z działami IT w Polsce rozbudowuje swoje zespoły. Rośnie też popyt z zagranicy, bo międzynarodowe korporacje sięgają po naszych, wciąż tańszych pracowników. Pojawiają się nowe wyzwania: aplikacji na ogłoszenia jest więcej, ale trudniejsza jest selekcja. W obszarach takich jak SAP, bezpieczeństwo, chmura, przetwarzanie danych czy ostatnio także AI, kandydatów wciąż jest za mało.

Michał Kasprzyk
Head of Alcon Global Services Regional Center
Member of the Board

Z mojego punktu widzenia wciąż największym wyzwaniem jest niedobór adekwatnych kandydatów. Nie mam tu na myśli ludzi znających wszystkie najnowsze wersje stosowanych w projekcie technologii, ale takich, którzy są gotowi się ich nauczyć. Oczywiście selekcja kandydatów pod względem technicznym jest bazą, ale jeszcze ważniejsze jest, czy specjalista będzie pasował do kultury i dynamiki organizacji. Odpowiedni kandydat to taki, który skutecznie wykorzysta narzędzia, jakie zapewnia mu firma i sam poszuka rozwiązań. Niedawno właśnie w ten sposób stworzyliśmy sprawny zespół w obszarze Data Analytics – gdzie równie dobrze radzą sobie specjaliści z ponad 2-letnim doświadczeniami, jak i tacy z ponad 10-letnim. Kandydat dobrany pod względem wartości jest też bardziej zaangażowany, mniej skłonny do zmiany pracy. To wymaga więcej pracy podczas budowanie zespołu, ale przynosi długotrwały efekt.

 

Między pracą zdalną a biurem

Praca zdalna to dla liderów IT nie tylko łatwiejszy dostęp do większej puli talentów, ale też wyzwania związane z zarządzaniem zespołami na odległość, oceną efektywności ich pracy, ale przede wszystkim spadkiem zaangażowania pracowników. Dlatego w badaniu Awareson aż 27% managerów IT zadeklarowało, że będzie chciało zwiększyć obecność specjalistów w biurach. Spotkają opór sporej grupy kandydatów: 26% z nich deklaruje, że chce pracować wyłącznie zdalnie, kolejnych 23% dopuszcza obecność w biurze maksymalnie raz w tygodniu. Wyzwaniem będzie nie tylko przekonanie pracowników do częstszej pracy z siedziby firmy, ale też przemodelowanie zasad budowania kultury, mentoringu i współpracy w zespołach.

 

AI w pracy zespołu IT

Rozwój AI wpływa na pracę zespołów IT, transformując ich rolę i metody pracy. Sztuczna inteligencja pozwala lepiej wykorzystać posiadane narzędzia, prototypować rozwiązania, automatyzować testy i optymalizować kod. Pomaga też w analizie danych, wykrywaniu wzorców i ekstrakcji istotnych informacji, co z kolei ułatwia podejmowanie decyzji programistycznych. Niewątpliwie AI całkowicie przejmie prostsze zadania, co ograniczy chęć pracodawców do zatrudniania mniej doświadczonych specjalistów. Część branży w pewnym stopniu sobie poradzi korzystając z rozwiązań low-code czy no-code. Tam, gdzie potrzebna jest specjalistyczna wiedza i rozumienie biznesu, na razie AI jest głównie ciekawostką, którą jednak programiści bacznie obserwują.

 

 

Pobierz raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024

SPRAWDŹ JAK WSPIERAMY FIRMY W BUDOWANIU ZESPOŁÓW IT I SAP.

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.

autor: Karol Cieślukowski, Managing Director w Awareson

umieszczono: 22.09.2023


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43