Eksperci od porządku. Co wiemy o konsultantach SAP EWM w Polsce?

umieszczono: 19.12.2023

Prawdopodobnie żadna grupa zawodowa nie ma w szafie czy garażu większego porządku niż oni. Kim są konsultanci SAP EWM?

Co robi konsultant EWM?

Nowoczesny magazyn musi sprawnie dostosowywać się do zmiennych warunków biznesowych. Nie tylko reagować na popyt i upodobania konsumentów, ale – jak pokazała pandemia, embarga nakładane na eksport czy konflikty zbrojne – reagować na niespodziewane. Właśnie to jest rolą konsultanta funkcjonalnego SAP EWM. SAP Extended Warehouse Management (EWM) to efektywny system zarządzania magazynem, który umożliwia firmom precyzyjne kierowanie zapasami magazynowymi. Korzystając z niego firmy mogą kontrolować ruchy magazynowe i usprawnić swoje procesy operacyjne. To jak efektywny jest system w dużej mierze zależy od umiejętności wdrażających i usprawniających go konsultantów SAP EWM. Tacy eksperci techniczno-biznesowi projektują, rozwijają i optymalizują procesy zarządzania magazynami. Dobry konsultant zminimalizuje koszty i ograniczy ryzyka biznesowe magazynu firmy. Pomoże też lepiej wykorzystać przestrzeń i poprawi procesy magazynowe.

Od Key Usera do konsultanta

W Polsce wg LinkedIn jest ok. 3 tys. konsultantów SAP EWM. Z przeprowadzonego przez Awareson pierwszego w Polsce badania społeczności SAP wynika, że największa grupa (41%) ma między 30-40 lat i ponad 9-letnie doświadczenie z pracy z SAP. To najczęściej absolwenci zarządzania, IT, logistyki – i spora grupa byłych praktyków – Key Userów (12%). Dobrze mówią po angielsku – najczęściej w stopniu komunikatywnym, ale 1/3 na poziomie eksperckim. 8/10 zna co najmniej podstawy niemieckiego. Pracy z EWM uczą się głównie samodzielnie, w praktyce oraz od bardziej doświadczonych konsultantów. Większość zna też inne moduły SAP – najczęściej MM, SD i PP.

Jak pracują konsultanci SAP EWM?

Ponad 70% konsultantów SAP EWM pracuje lub współpracuje na wyłączność z tylko jedną firmą – to wynik zbliżony do wskaźnika dla całej społeczności SAP. Połowa pracuje dla firm korzystających z SAP na własne potrzeby, reszta przez agencje i firmy konsultingowe. Etat jest równie popularny co współpraca w firmie B2B. Dominuje wśród nich praca zdalna (57%) i hybrydowa (34%).

Zarobki w SAP EWM

Blisko połowa konsultantów EWM jest zadowolona z wynagrodzenia, co nie zmiana faktu, że aż 87% z nich liczy w tym roku na podwyżki – najczęściej o ok. 15%. Tradycyjne na stawkę wpływa znajomość najnowszych technologii i doświadczenie.

Najczęściej zarabiają ok. 180-250 zł netto za godzinę na kontrakcie, choć stawki dochodzą nawet do 300 zł. W przypadku etatu to od 20 tys. zł brutto dla regularów do 30 tys. zł dla seniorów.


Wynagrodzenie jest ich główną motywacją do zmiany pracy. Kolejne to rozwój i jakość zarządzania. W ciągu najbliższych 12 miesięcy pracodawcę zamierza zmienić 1/3 z nich, a drugie tyle tego nie wyklucza.

Chcesz wiedzieć więcej o rynku pracy SAP? POBIERZ RAPORT SAP


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43