Czy to dobry moment na zmianę pracy? Lepszego nie było

umieszczono: 25.10.2021

COVID-19 na wiele miesięcy zamroził rekrutacje na rynku IT. Firmy ostrożnie prognozowały najbliższą przyszłość, a pracownicy wychodzili z założenia, że obecna praca, nawet jeśli nie idealna, jest lepsza „na przeczekanie”. Skok technologiczny, jakiego doświadczyliśmy w pandemii, sprawił, że firmy zaczęły szybko uzupełniać kadry. Specjaliści, którzy jako pierwsi wrócili na rynek pracy, natychmiast otrzymywali po kilka ofert i to na bardzo dobrych warunkach finansowych. Rynek pracy nigdy dotąd nie był dla nich taki korzystny, a pandemia finalnie dodała im odwagi.

Zmiana pracy już nie taka straszna

COVID-19 nauczył społeczeństwo, że jeśli cokolwiek jest pewne, to właśnie zmiana. Na decyzje zawodowe wpływa też odbudowywanie się gospodarki po kryzysie wywołanym COVID-19 oraz ekspresowa transformacja cyfrowa i automatyzacja większości branż.

Dominik Buśkiewicz,  Business Consultant – Software Development Recruitment: „Widzimy ogromną zależność zachowań kandydatów od sytuacji pandemicznej. Dostępność szczepień i poluzowanie obostrzeń zdecydowanie dodało im odwagi. Chcą teraz realizować swoje plany sprzed pandemii. Wielu wykorzystało lock-downy i czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy na rozwój. Rozumieją, że świat pędzi i nie chcą zostać w tyle. Ich uwagę przyciągają oferty pracy przy nowych wersjach języków programowania i chmurze obliczeniowej. Kiedy projekt wchodzi w fazę stagnacji lub utrzymania, to chcą uciekać. Oprócz perspektywicznych projektów liczy się kultura pracy. Bardzo pożądane są firmy skandynawskie lub z podobnym stylem zarządzania”.

Kuszące stawki, ciekawe projekty

Możemy się spodziewać, że w 2022 roku znacznie przybędzie specjalistów IT i SAP szukających pracy. Nałoży się na siebie kilka silnych impulsów, które zachęcą do zmiany: wzrost stawek, elastyczność pracodawców odnośnie formy współpracy i pojawienie się nowych, ciekawych projektów.

Karolina Struzik Business Consultant – Sap Recruitment: „Pracownicy dostrzegają okazję, jaką aktualnie stwarza im rynek. Otwartość na zmianę deklarują nawet specjaliści, którzy przepracowali w jednym miejscu 7-10 lat. Dotąd tacy kandydaci byli rzadkością. Ich główną motywacją jest rozwój. Są w stanie zrobić krok wstecz, żeby potem zrobić dwa kroki do przodu – godzą się na niższą stawkę, w zamian za pracę przy nowych technologiach. Wiedzą, że to się w dłuższej perspektywie opłaci. Specjaliści kontraktowi najczęściej szukają 12-miesięcznych zleceń. Takie dają im względne bezpieczeństwo, a z drugiej strony gwarancję negocjacji stawki w najbliższym czasie. Krótsze kontrakty są przyjmowane niechętnie”.

Zdolny mid poszukiwany

Większość rekrutacji skupi się więc na doświadczonych „midach” z kilkuletnim doświadczeniem technicznym i mocnym zestawem kompetencji miękkich. W sytuacji niedoboru seniorów w cenie będą nieco mniej doświadczeni pracownicy, którzy jednak szybko i chętnie się uczą, są samodzielni, odpowiedzialni, nastawieni na rezultat, pracę zespołową i dobrze się komunikują. Z ankiety Awareson wśród specjalistów IT wynika, że aż 45% z nich planuje w najbliższym czasie rozwijać kompetencje miękkie.

Kinga Wołąkiewicz People & Culture Manage: Pracownicy branży IT rozumieją, iż umiejętności i zdolności techniczne choćby najwyższe, nie wystarczają, by efektywnie funkcjonować w organizacjach. Stąd potrzeba inwestowania czasu, pieniędzy i energii w rozwijanie umiejętności psychospołecznych, tzw. “miękkich”. Oprócz – nazwijmy je kolokwialnie – klasyków umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, współpraca, rozwiązywanie problemów, coraz większego znaczenia będzie nabierało rozwijanie umiejętności związanych ze wzmacnianiem własnej odporności psychicznej, radzeniem sobie ze stresem i napięciem oraz dbanie o zasoby wewnętrzne”.

 

Chcesz wiedzieć więcej o swoich szansach na rynku pracy? Pobierz bezpłatnie raport „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022” http://www.awareson.com/getthereport/

 

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43