Chcesz się rozwijać? Sprawdź w jakich obszarach IT i SAP będzie najbardziej brakować ekspertów.

umieszczono: 18.10.2021

Od początku pandemii Europa doświadczyła większego rozwoju technologicznego, niż w całej poprzedniej dekadzie. Tempo zmian nie wyhamowuje. Rozwiązania, które w trakcie pierwszej fali pandemii wprowadziły najbardziej innowacyjne firmy, teraz wdrażają wszyscy. A to wymaga armii ekspertów IT.

 

Big Data i AI

W 2021 roku ilość danych na świecie przekroczy 80 zettabajtów, czyli bilionów gigabajtów. Informacja stała się dla dzisiejszej gospodarki tym, czym wcześniej były węgiel, stal i ropa naftowa. Datafikacja wpływa na relacje społeczne, zachowania konsumenckie i procesy produkcyjne oraz zaangażowanie polityczne. Im więcej danych, tych większa możliwość automatyzacji procesów i szansa dla sztucznej inteligencji. To oznacza ogromne zapotrzebowania na specjalistów od Big Data, Artificial Intelligence i Machine Learning.

 

Wszystko jest w chmurze

Stacjonarne gromadzenie danych i bezpośrednie przesyłanie plików? To takie XX-wieczne… Kryzys COVID-19 o dekadę przyspieszył zmiany w sposobie prowadzenia biznesu. Pandemia uwidoczniła jak ważna jest niezawodna i bezpieczna łączność oraz dostęp do danych – w czasie rzeczywistym, z różnych miejsc i przez wiele osób jednocześnie. W ciągu ostatniego 1,5 roku doświadczyliśmy bezprecedensowego wzrostu migracji danych do chmury. Firmy odchodzą od starszych standardów i przyjmują zupełnie nową generację rozwiązań chmurowych.

Sebastian Fyda, Cloud Solutions Architect: „Najbliższe lata będą stały pod znakiem dalszego szybkiego rozwoju rozwiązań chmurowych, szczególnie z obszaru aplikacji Cloud-Native oraz Data Science. Pierwszy z nich to zarówno nowe aplikacje oparte o Kubernetes, rozwiązania typu Serverless i Low Code i dynamiczne skalowanie zasobów oraz “uchmurawianie” istniejących aplikacji. Na nieustający wzrost zainteresowania mogą liczyć Cloud Opsi, inżynierowie SRE i testerzy automatyczni. Wiodące języki w chmurowym świecie to Java, Python, .NET Core i GoLang. Drugi z obszarów – Data Science – wiąże się z powstawaniem nowych, łatwych w obsłudze narzędzi do przetwarzania danych. Budowa procesów ETL w chmurach jest dziś dziecinnie prosta, a mnogość dostępnych rozwiązań Machine Learningu czy Data Miningu sprawia, że firmy coraz chętniej sięgają po twarde dane w swoich decyzjach biznesowych budując nowoczesne działy analityczne. Głównym językiem jest tu Python”.  

 

Bezpieczeństwo danych

Postępująca datafikacja i migracja do chmury to wyzwanie dla specjalistów od bezpieczeństwa. Dbanie o prywatność staje się wyzwaniem – korzystanie z cyfrowych produktów i usług pozostawia ślady w postaci danych, które są zbierane i wykorzystywane przez firmy i organizacje. Zdigitalizowane i zmigrowane do chmury wrażliwe dane trzeba zabezpieczyć oraz zarządzić dostępem do nich. Możemy się spodziewać wysypu stanowisk dotyczących szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa. Program Managerowie będą wybierać narzędzia do wieloetapowej autentykacji oraz zdecydują, kto powinien mieć do czego dostęp, wprowadzając dodatkowe narzędzia do autoryzacji.

 

Go Mobile

2022 to bez wątpienia rok mobile. Ruch w Internecie generowany z urządzeń mobilnych przekracza 50% i wciąż rośnie. 96% Polaków ma smartfon, a ponad połowa zakupów on-line odbywa się przez urządzenie mobilne. Jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju rynku aplikacji mobilnych, gdzie coraz większą rolę odgrywa dobrze zaprojektowany UX (User Experience) i kompatybilność z wieloma platformami. To wyzwanie dla developerów aplikacji mobilnych, z naciskiem na tych tworzących w React Native.

 

Transformacja cyfrowa SAP

Do 2027 r. klienci SAP mają czas na migrację do nowego systemu SAP S/4HANA. Część firm zdecyduje się wspierać stare wersje systemu samodzielnie, ale coraz trudniej będzie im o specjalistów – i będą za nich przepłacać. Ci specjaliści SAP, którzy zgodzą się pracować przy nie rozwijanej już technologii, będą oczekiwali dodatkowej gratyfikacji. Ok. 20% firm w Polsce już jest na etapie migracji do nowego systemu SAP, a pozostałe podejmują decyzję czy i w jaki sposób ją przeprowadzić: własnymi siłami czy z wykorzystaniem firm zewnętrznych. To wyzwanie dla developerów ABAP, SAP Project Managerów i analityków systemowo-biznesowych, którzy wybiorą i zaplanują konkretny model migracji, w zależności od tego jak rozbudowany jest dany system i czy będzie można zawiesić część procesów na czas przeprowadzenia zmiany.

Maciej Papiorek, SAP FI/CO Consultant: „SAP będzie wspierać wersję ECC swojego systemu tylko do 2027 roku. Praktycznie wszystkie nowo rozpoczynające się wdrożenia dotyczą teraz wersji S/4HANA, wspartej technologią przetwarzania danych bezpośrednio w pamięci (in-memory database). To wymusza na konsultantach ciągły rozwój – muszą nadążać za nowymi wersjami systemu, zmianami w interfejsach Fiori i innymi innowacjami. Jednocześnie następuje wzrost świadomości użytkowników i uproszczenie raportowania, co powoli uniezależnia użytkowników od konsultantów. W przyszłości liczyć się będzie umiejętność integracji procesów i ich automatyzacji”.

 

Chcesz wiedzieć więcej i skutecznie rekrutować pracowników IT i SAP? Pobierz bezpłatnie raport „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022” http://www.awareson.com/getthereport/

 

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE IT LUB SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43