What’SAP? Jak zostać konsultantem SAP i wybierać w ofertach pracy?

umieszczono: 31.01.2023

Wśród szczególnie poszukiwanych specjalistów na rynku IT z całą pewnością wymienić można specjalistów SAP. Ich rola we wdrożeniu w danej firmie popularnego systemu ERP, bez którego trudno zarządzać fabryką czy korporacją, jest nie do przecenienia. Jak zostać konsultantem SAP i dlaczego to jedna z najbardziej różnorodnych specjalizacji. Ile pozwoli zarobić?

Oprogramowanie SAP to jeden z najpopularniejszych systemów informatycznych służący do zarządzania kwestią kluczową dla setek tysięcy firm. Jest nią planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

Czym jest SAP? To mózg firmy, który pozwala wszystko zaplanować w czasie rzeczywistym

Za powszechnym w świecie biznesu rozwiązaniem stoi niemiecka firma SAP SE (niem. Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung, ang. Systems Applications and Products in Data Processing), która swoje autorskie projekty zaczęła rozwijać w roku 1972. Dziś liczba użytkowników najważniejszego z produktów, systemu SAP R/3, liczona jest w setkach tysięcy.

Dlatego nie jest przesadą nazwanie tego środowiska standardem w zarządzaniu procesami biznesowymi. Coraz więcej klientów SAP zaczyna wdrażać nową wersję systemu (S/4HANA), co sprawia, że specjaliści ds. SAP są jeszcze bardziej poszukiwani na rynku pracy.

Moduły SAP – zdecyduj, w czym chcesz się specjalizować

Oprogramowanie SAP składa się z wielu różnych modułów, takich jak SAP MM (Materials Management – do zarządzania zasobami magazynu), SAP PP (Production Planning and Control, do planowania i kontrolowanie produkcji, SAP Finanse (FI – Finance, wyspecjalizowany w księgowości, rozrachunkach, zarządzaniu majątkiem etc.), SAP PS (Project System, służący do zarządzania projektami i przedsięwzięciami), SAP QM (Quality Management, przydatny w zarządzaniu jakością). Mnogość modułów i wielka elastyczność systemu sprawiają, że z jednej strony stosowany jest on w wielu branżach, a z drugiej pozwala znaleźć zatrudnienie specjalistom, którzy w znacznym stopniu różnią się poziomem wiedzy, doświadczeniem czy wykształceniem. A nawet upodobaniami.

Czym zajmuje się konsultant SAP?

Wdrożeniem systemu SAP w firmie, jego dostosowaniem do indywidualnych potrzeb klienta, zajmują się konsultanci.

Zadaniem konsultantów najczęściej jest:

  • analiza potrzeb klienta,
  • dostosowanie systemu do tych potrzeb,
  • konfiguracja poszczególnych modułów poprzez odpowiednie ich łączenie,
  • współpraca z innymi konsultantami oraz pracownikami firmy korzystającymi z systemu SAP.

Celem jest zrealizowanie potrzeby klienta końcowego – wdrożenie systemu w jego fabryce, magazynie, sieci sklepów.

Praca konsultanta tylko w 1/3 składa się z pracy z systemem. Pozostała część to praca z ludźmi: użytkownikami, programistami i innymi konsultantami. Każda firma jest inna: inne procesy, inne wyzwania. Przede wszystkim, nawet w ramach jednej firmy, ale w innych zdaniach i projektach, spotyka się różnych ludzi.

Jedni klienci potrafią celniej wytłumaczyć o co chodzi w wymaganiu, inni mniej. W firmach pracują specjaliści od danych czynności w firmach, ale nie znają się bardzo na komputerach i systemach. Co innego można zaproponować doświadczonemu użytkownikowi, który wiele lat pracuje w SAP, a co innego osobie, która dopiero zaczyna pracę z SAP-em. Jest jeszcze trzecia strona, czyli inni konsultanci. Trzeba uzgodnić z nimi wszystkie procesy, aby każdy odcinek łączył się prawidłowo z innymi. SAP to system zintegrowany i wszystkie moduły oraz procesy występujące w ramach firmy muszą działać spójnie i prawidłowo. Głównym zadaniem konsultanta jest poznanie i zrozumienie potrzeb końcowego klienta i ich „przetłumaczenie” na język modułów i możliwości systemu.

Konsultant SAP najczęściej współpracuje z:

  • użytkownikiem końcowym, najczęściej pracownikiem firmy wykorzystującym SAP-a,
  • key userami (zaawansowanymi użytkownikami). To są osoby, które mają większe doświadczenie w korzystaniu z systemu SAP i lepiej rozumieją, jakiego rodzaju rozwiązania potrzebne są firmie. To przeważnie one są partnerami do rozmów dla konsultanta,
  • konsultantami modułowymi, którzy specjalizują się w działaniu poszczególnych modułów. Różnią się poziomem swojej wiedzy i doświadczenia,
  • zespołem administracyjnym SAP Basis, Który odpowiada za działanie systemu SAP od strony technicznej: bazodanowej, połączeniowej i za uprawnienia,
  • -programistami. Ponieważ SAP jest napisany w języku ABAP, to potocznie programistów w tym środowisku nazywa się abaperami.

W zależności od stażu, wiedzy i doświadczenia, konsultanci mogą też mieć przyznane role specjalne: analityka lub architekta. Pierwsza z nich opisuje klientowi, jakie funkcjonalności w SAP-ie można wdrożyć, druga, która nadzoruje proces technicznego, praktycznego wdrożenia funkcjonalności oraz czuwa nad spójnością całego rozwiązania.

Jak zostać konsultantem SAP?

SAP pojawił się na polskich uczelniach. Swoją karierę jako konsultant SAP można zaplanować więc już na etapie edukacji.

Konsultantem SAP może zostać absolwent kierunków związanych z przetwarzaniem danych lub modelowaniem biznesów, ekonometrią etc. Konsultantem może zostać ktoś, kto przede wszystkim ma zdolności do analitycznego myślenia, co jest potrzebne w tym zawodzie.

Ekspertem od SAP można zostać też uczestnicząc w licznych, powszechnie dostępnych szkoleniach.

Pracodawcy w ogłoszeniach często wskazują na wymóg 2-3-letniego doświadczenie w projektach. Nawet jeśli zdecydujemy się pełnić funkcję wsparcia, czyli juniora, w projektach SAP, sporo zyskujemy, bo zdobywamy bardzo dużo wiedzy. Potem nabywa się doświadczenie dzięki pracy z ludźmi, nie z systemem.

Do świata consultingu SAP można też wejść poprzez użytkownika kluczowego, który chciałby się rozwijać w ramach swojej firmy i przechodzi do działu utrzymania SAP. I taka osoba ma nawet trochę większą przewagę nad studentem informatyki, bo wie, jak wyglądają procesy w firmach. Osób, które mogą z powodzeniem spróbować swoich sił w systemie SAP, jest oczywiście więcej.

Ile zarabiają specjaliści SAP?

Specjalista SAP może liczyć na intratne zarobki. Szczegóły przedstawia poniższa tabela. Warto wiedzieć, że stawka godzinowa sięga 200 zł/h (mid kontrakt), 250 zł w przypadku kontraktów dla seniorów. Miesięcznie stawki wynoszą od blisko 19000 zł (mid perm) do nawet blisko 25000 zł brutto.

A ponieważ wzrost płac w branży IT w Polsce jest ponadprzeciętnie szybki, związanie się z branżą SAP można uznać za odpowiednią inwestycję.

Job Role mid kontrakt 1h/zł netto  senior kontrakt 1h/zł netto mid perm
mies./zł brutto
senior perm
mies./zł brutto
SAP ABAP Developer 140 175  17650 22500
SAP FIORI/UI5 Consultant 160 200 18700 24800
SAP FI Consultant 175 280 16500 23500
SAP CO Consultant 175 280 16500 23600
SAP HCM Consultant 175 250 15800 21900
SAP Logistics Consultant (MM,PP, QM, SD, PLM, WM) 175 250 14900 21400
SAP EWM Consultant 200 275 16900 24800
SAP BW Consultant 140 200 15500 21900
SAP Basis Administrator 130 175 15600 22500
Oracle Developer 130 170 17900 22600
Oracle DBA 120 170 18700 BD
Salesforce Developer 130 200 17700 22000
Salesforce Consultant 130 200 16500 19600

Źródło: dane Awareson za 2022 r.

 

CHCESZ SIĘ ROZWIJAĆ ZAWODOWO W OBSZARZE SAP? SPRAWDŹ NASZE OFERTY.

autor: Adam Szeżeński, konsulant SAP, Robert Kędzierski, dziennikarz technologiczno-biznesowy.

umieszczono: 31.01.2023


Warning: Attempt to read property "term_id" on array in /home/klient.dhosting.pl/awrsnadmin/awareson.com/public_html/wp-content/themes/awareson/single.php on line 43